یکشنبه ۲ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۶

مداقه ای بر کمپین بهمن کیارستمی

دکتر علیرضا مقدسی- جراح و متخصص چشم، فوق تخصص قرنیه

دکتر علیرضا مقدسی فوق تخصص قرنیه

 
اقای بهمن کیارستمی، پس از اعلام رای دادگاه پرونده پزشکی پدرش، از پویشی با عنوان صدای پزشکتان را ضبط کنید رونمایی کرد! اینکه این مساله چقدر به حل مناقشه برانگیز پرونده پدرش می تواند مربوط باشد امری است که بر ما پوشیده است، ولی آنچه در صفحه اجتماعی این پویش برای اولین بار منتشر شد از منظر قانون ایران، اقدامی مجرمانه و قابل پیگرد است.

حریم خصوصی افراد دارای حرمت و محدودیت است. حریم منزل، دفتر کار، نامه‌های اداری و شخصی و تماس‌های تلفنی، مصداق‌های حریم خصوصی هستند. در اصل ۲۲ قانون‌اساسی به طور صریح آمده است که حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است، مگر در مواردی که قانون مجاز دانسته‌است. مانند اجازه‌ای که قضات برای کشف جرم برای شنود و یا ورود پنهانی می‌دهند. هم‌چنین بر اساس اصل ۲۵ قانون اساسی‌، بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.
 بنابراین آنچه بهمن کیارستمی مطرح میکند در صورت عدم رضایت طرفین مکالمه جرم تلقی شده، تبلیغ و تشویق آن نیز معاونت در جرم به حساب می آید .
 وی گرچه در مصاحبه دیگری که چندین روز پس از پویش، انجام داد متوجه اشتباهش شد و از اخذ رضایت پزشک قبل از ضبط صدا سخن به میان آورد، باید به ایشان یادآور شد که با  توجه به قوانین موجود ایران و رویه قضایی حاکم صدای ضبط شده از یک شخص اعم از اینکه این صدا را منتسب به شخص متهم، شاکی یا شاهد بدانیم هیچ گاه دلیل محسوب نمی شود، بلکه برخی قضات و حقوقدانان صدای ضبط شده از شخص مرتبط در یک پرونده کیفری را صرفا یک اماره  می دانند و این صدا نمیتواند مستقلا برای انتساب یا عدم انتساب یک جرم به شخص کافی باشد.
برخی دوستان پزشک اخیرا در موارد بسیار اندکی با بیمارانی مواجه شده که مخفیانه صدای ایشان را ضبط کرده و یا از وی فیلم می گرفته اند. گرچه این مساله به باور من بیش از آنکه به ضرر پزشک باشد به سود وی است، زیرا بسیار پیش می آید بیمارانی که سهوا یا عمدا صحبتهای قبل از شروع یا حین درمان را فراموش می کنند!
این صحبتهای قبل از جراحی یا درمان یک بیمار و توضیحات پزشک معالج مبنی بر سود و زیان روش درمانی، عواقب ، عوارض و همچنین پیش آگهی بیماری در بسیاری موارد برای بیمار کمک کننده و برای پزشک نجات دهنده است.
بهمن کیارستمی که مخالفت پزشکان معالج پدرش با سفر فرانسه را فراموش کرده، در جایی از مصاحبه، از ضبط صدای پزشکان معالج پدرش می گوید و معتقد است پذیرش  ضبط صدا از سوی پزشک  نشانه ای بر اعتماد به نفس پزشک است، که ظاهرا ایشان ملاقات طبیب و بیمار را با دادگاه اشتباه گرفته است و البته فراموش کرده است که طبیب از همه علم و تجربه اش استفاده می کند که بتواند آلام بیمار را تسکین دهد، ممکن است با توجه به شرایط روزانه بیمار ، دارو یا جراحی دیگری پیشنهاد کند و یا حرف جدیدی بزند که با وضعیت جدید بیمار، یا مشاهده نتایج عکسها یا ازمایشات به آن رسیده است. این حرف می تواند با حرف دیروز متفاوت و حتی متناقض باشد ولی قطعا بهترین تصمیم برای شرایط کنونی بیمار است.
شخصا معتقدم اگر بیماری بدون اجازه اقدام به ضبط صدا یا فیلم بکند، با توجه به اینکه مرتکب اقدام مجرمانه شده است، واجد پیگیری مراجع قانونی است و اگر از من اجازه بخواهد، بنده راه بهتری پیش پایش می گذارم، تمام توضیحات شامل عوارض ، پیش آگهی، احتمال نیاز به درمان یا جراحی دیگر را کتبا مهر و امضا کرده، در اختیارش قرار مید هم و البته نسخه ای نیز با امضا و اثر انگشت بیمار در پرونده نگهداری می کنم. این مساله هم به بیمار کمک می کند که توضیحات پزشکان معالج را بیاد بیاورد و هم پزشک را در برابر شکایات یا تقاضاهای غیر واقع بینانه نسبت به معالجه مصون می دارد.
مشکل دیگر این پویش این است که انرژی بیمار یا همراهان را صرف کاری عبث می کند، کاری که نه ارزش حقوقی دارد و نه کمکی به بیمار می کند، زیرا که طبیب ، سوداگر کم فروشی نیست که بعد از معامله دبه کند و زیر بار درمان بیمارش نرود. 
این حقیقتی است که طبابت معجزه نیست و طبیب نیز معجزه گر نیست. عارضه جزئی از یک پروسه درمانی است ، کما اینکه در دروس طب در هر روش درمانی یا جراحی عارضه هایش مورد بحث قرار می گیرد. آنچه مهم است مدیریت بموقع و صحیح این عوارض است. در صورت بروز احتمالی عارضه مشغول کردن بیمار با شنود یا مچگیری کاری ناعاقلانه است و شاید بهتر باشد انرژی همراهان بیمار صرف کمک به تیم پزشکی جهت مدیریت روند درمان شود و بررسی قصور یا خطای پزشکی را در وقت مناسب به مراجع صلاحیت دار قانونی سپرد.

لینک کانال تلگرامی دکتر علیرضا مقدسی: http://telegram.me/drmoghaddasi

نظرات

  • رسالت ۱۳۹۵/۰۸/۰۳ - ۰۱:۳۴
    0 2
    بازم مثل همیشه نمره شما بیست.آفرین بر ادراک بالای شما.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.