دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۴

نرخ بالای ناباروری در کارگران پمپ بنزین

پمپ بنزین

سلامت آنلاین- به گفته معاون پشتیبانی و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان، کارگران شاغل در جایگاه‌های عرضه بنزین و مواد سوختی به دلیل قرار گرفتن بیشتر در معرض آلودگی با سرب بیشتر هم دچار ناباروری می‌شوند.به گزارش سلامت آنلاین، دکتر احمد وثوق با بیان اینکه تخمین زده می‌شود در تمامی جوامع از جمله جوامع پیشرفته، در حال توسعه و عقب مانده، ۱۵ درصد زوجین در سنین باروری با مشکل ناباروری مواجه باشند، افزود: مطالعه‌ای که اخیرا در کشور انجام شده نشان می‌دهد این درصد در کشور ما بالا‌تر است.
وی با بیان اینکه علل ناباروری هم به مردان و هم به زنان و هم به طور همزمان به هردو مربوط می‌شود، گفت: این طور نیست که مطابق افکار قدیمی علت ناباروری تنها به زنان مربوط شود.

مردان و زنان سهم یکسانی در علل ناباروری دارند

وثوق توضیح داد: ترکیب جمعیتی کشور ایران جوان است و درصد قابل توجهی از این جمعیت جوان نیز در سنین باروری قرار دارند. این ترکیب جمعیتی موجب شده ناباروری امروزه به یکی از مشکلات جدی کشور تبدیل شود و میزان آن نسبت به جوامع دیگر بالا‌تر رود.
وثوق با بیان اینکه علل ناباروری هم به مردان و هم به زنان و هم به طور همزمان به هردو مربوط می‌شود، گفت: به طور کل ۵۰ درصد علل ناباروری مردانه و ۵۰ درصد دیگر آن زنانه است و این طور نیست که مطابق افکار قدیمی علت ناباروری تنها به زنان مربوط شود.

ناباروری در کارگران پمپ بنزین بالاست

این متخصص رادیولوژی و سونوگرافی عوامل مختلفی را در ایجاد ناباروری زوجین موثر دانست و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین این عوامل مربوط به آلودگی‌های محیطی است. به طور مثال کارگران پمپ بنزین در شرایط شغلی که دارند بیشتر در معرض آلودگی با سرب قرار دارند و همین امر موجب شده ناباروری در این افراد بیشتر مشاهده شود، همچنین در افرادی که در معرض اشعه قرار دارند مانند تکنسین‌های بخش رادیولوژی و رادیوتراپی نیز موارد ناباروری زیاد مشاهده می‌شود.
معاون خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان افزود: بخشی از علل ناباروری هم به نوع تغذیه و عادت‌های اجتماعی برمی‌گردد، به طوری که ثابت شده که سیگار، مواد مخدر و قلیان که این روز‌ها استفاده از آن مد شده تاثیر بسزایی در ایجاد ناباروری دارد. همچنین تاثیر رژیم‌های غذایی و تاثیر استفاده از ظروف یکبار مصرف نیز در ایجاد ناباروری ثابت شده است.

تاثیر «ریزگرد‌ها» در ایجاد ناباروری به اثبات نرسیده است

وثوق، آلودگی هوا را یکی دیگر از علل موثر در ناباروری عنوان کرد و افزود: در کنار همه این موارد نگرانی که امروزه وجود دارد بحث تاثیر امواج رادیویی مانند امواج گوشی‌های همراه و نیز امواج رادیویی موجود در محیط بر ایجاد ناباروری است.
وی در خصوص تاثیر ریزگرد‌ها در افزایش موارد ناباروری هم گفت: هنوز مطالعه‌ای که تاثیر ریزگرد‌ها بر ایجاد ناباروری را نشان دهد انجام نشده است، بنابراین نمی‌توان در این زمینه اظهار نظر دقیق داشت، اما آنچه که ثابت شده این است که آلاینده‌های موجود در هوا مانند سرب تاثیر بسیاری در ایجاد ناباروری دارند.

ایران در زمینه درمان «ناباروری» خودکفا است

وثوق با بیان اینکه در مرکز رویان و بسیاری مراکز درمان ناباروری کشور همه امکانات لازم برای اجرای پروتکل‌های پیشرفته درمان ناباروری وجود دارد، گفت: در حال حاضر ایران به طور کامل در زمینه درمان ناباروری خودکفا شده و نیازی به اعزام بیماران به خارج از کشور ندارد. (ایسنا)