پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۴

دودکش‌ها را تمیز کنید تا در هوای سرد زنده بمانید

دودکش لوله بخاری مسمومیت با گاز منواکسید کربن گازگرفتگی

سلامت آنلاین- یکی از عوامل تولید گاز منواکسیدکـربن در منازل مسکونی پس از روشن کردن بخاری‌ها، انسداد مجرای دودکش‌ها به دلیل لانه‌گذاری پرندگان است، بنابراین تمیز کردن دودکش بخاری‌ها قبل از روشن کردن ضروری است.به گزارش سلامت آنلاین، با سوختن گاز طبیعی، بخار آب و دی اکسیدکربن در هوا منتشر می‌شود، اگر به هر دلیلی احتراق ناقص به وجود آید، گاز منواکسید کربن تولید می‌شود و در صورت عدم وجود دودکش استاندارد این گاز مسموم، بسیار سریع از طریق ریه‌ها وارد خون شده و جای اکسیژن را گرفته و حتی موجب مسمومیت و مرگ انسان می‌شود.

علایم مسمومیت با گاز منواکسید کربن
منواکسید کربن گازی خطرناک، بی‌رنگ، بی‌بو و بدون طعم و غیر محرک است که در اثر سوختن ناقص سوخت‌های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین، گازوئیل، دود اگزوز اتومبیل و ذغال چوب حاصل می‌شود.
علایم مسمومیت با منواکسید کربن می‌تواند شبیه علایم آنفولانزا باشد و اکثر افراد در این وضعیت تصور می‌کنند دچار سرماخوردگی و یا آنفولوانزا شده‌اند اما سردرد، سرگیجه، ضعف و بی‌حالی، تهوع و استفراغ، عدم تعادل در راه رفتن، خواب آلودگی، تند تند نفس کشیدن و حتی بی‌قراری علائم مهمی و اولیه‌ای که باید به آن شک کرد.

دودکش غیراستاندارد، موجب تولید گاز منواکسید کربن می‌شود
معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کلانشهر رشت گفت: نبود دودکش استاندارد موجب تولید گاز منواکسید کربن می‌شود و خطرات جبران ناپذیری را به همراه دارد و حتی موجب مرگ فرد مسموم با این گاز، می‌شود.
شهرام مومنی با اشاره به لانه گذاری پرندگان در داخل دود کش‌های بخاری‌ها و یا شومینه‌ها افزود: یکی از شایع‌ترین موارد انسداد لوله‌های بخاری لانه گذاری پرندگان است که پاک سازی آن به راحتی نادیده گرفته می‌شود و یا حتی در بسیاری از هشدارهای ایمنی تذکر داده نمی‌شود.
وی با تاکید بر آگاهی شهروندان به رفع نواقص مربوط به بخاری‌ها اظهار کرد: شهروندان به این مهم توجه کنند که قبل از روشن کردن بخاری‌ها نواقص آن‌ها را رفع کنند.
وی بیان داشت: با توجه به اینکه بسیاری از دودکش‌ها در داخل دیوار جانمایی می‌شوند و پاکسازی آن‌ها دشوار است، شهروندان می‌توانند وزنه‌ای کوچک را به طنابی متصل کنند و از دهانه کلاهک در خارج ساختمان به درون لوله بفرستند، اگر این وزنه از دریچه دودکش در ساختمان دیده شود، مجرای دودکش باز و قابل استفاده است. (ایرنا)