جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳

درگذشت «منصور پورحیدری»، مربی و پیشکسوت فوتبال ایران

منصور پورحیدری مربی پیشکسوت فوتبال

سلامت آنلاین- منصور پورحیدری، «پیشکسوت فوتبال ایران» و «پدر تیم استقلال»، «مرد باادب عرصه ورزش» پس از حدود یک سال مبارزه با سرطان، در ۷۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از خبرآنلاین، پورحیدری که به دلیل بیماری چند روزی بود در بخش آی سی یو بستری شده بود امروز در سن هفتادویک سالگی دار فانی را وداع گفت.

پورحیدری متولد ششم بهمن ماه سال ۱۳۲۴ در تهران بود.او فوتبال حرفه ای را از ۱۷ سالگی و از باشگاه دارایی تهران آغاز کرد و سپس به باشگاه تاج پیوست و ۹ سال برای این تیم پایتخت نشین توپ زد.پورحیدری در سال ۱۳۴۹ به همراه استقلال عنوان قهرمانی در جام باشگاه های آسیا را به دست آورد.

بعداز اتمام دوره بازیگری، رایکوف مربی وقت تاج که تیم جوانان تاج را هم در دست داشت، به دلیل پشتکار و پیگیری‌های فراوان منصور، او را به جوانان برد. رایکوف که از سال ۴۸ تا ۵۳ مربی تاج بود، به دلیل خستگی قادر به ادامه کار در تاج نشد و پس از باخت به تیم نفت آبادان در سال ۵۳ کنار گذاشته شد و تیم به علی دانایی فرد رسید که وی هم منصور پورحیدری را به عنوان کمک خود انتخاب کرد.دانایی فرد فقط ۸ بازی در سال ۵۴ سرمربی تیم بود و سپس جکیچ به عنوان سرمربی تاج در سال ۵۵ انتخاب شد و جکیچ هم منصور پورحیدری را به عنوان کمک خود انتخاب کرد. و نتایج مطلوبی را با وی کسب کرد.

پس از انقلاب بدلایل نا آرامی‌ها، قرارداد جکیچ با تاج فسخ شد و پورحیدری به همراه جکیچ برای مدتی راهی کشورهای حاشیه خلیج فارس شد. او چند ماه پس از بازگشت به ایران مربی استقلال شد.پورحیدری با پنج دوره حضور در ادوار رقابتهای آسیایی به عنوان سرمربی رکورددار تاریخ باشگاه استقلال است که ۳۲ مرتبه مربی‌گری یک باشگاه در جام باشگاه‌های آسیا را به عهده داشته‌است.

او در پنج دوره حضور خود؛ یک مقام قهرمانی، یک مقام نایب قهرمانی و یک مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا و همچنین دو مقام چهارم جام برندگان جام آسیا را برای استقلال به ارمغان آورده‌است.

پورحیدری در ۳۰۹ مسابقه مربی‌گری تیم فوتبال استقلال تهران را بر عهده داشته‌است و ۸۱ بار به عنوان مربی در خدمت آبی‌پوشان بود که از این لحاظ در تاریخ باشگاه استقلال رکورددار می‌باشد. پورحیدری همچنین رکورددار مربی‌گری در دربی است. منصور پورحیدری همچنین دارای یک رکورد دیگری هم هست او تنهاکسی هست که هم به عنوان بازیکن هم به عنوان مربی توانسته قهرمان آسیا بشود وی درسال ۱۳۴۹ در حالی که یک بازیکن ۲۵ ساله بود توانست به عنوان قهرمانی آسیا برسد ویک بار هم به عنوان مربی در سال ۱۳۷۰ توانست قهرمان آسیا شود.

سلامت آنلاین، درگذشت این مرد نامدار عرصه ورزش را تسلیت می‌گوید و برای بازماندگان و دوستدارانش صبر آرزو می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.