شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۸

واکاوی یک آسیب مبتلابه جامعه

افشین یداللهی

دکتر افشین یداللهی- روانشناس و شاعر

ای کاش سیاستگذاران فرهنگی و اخلاقی جامعه، هر چه زودتر متوجه می شدند یا می پذیرفتند روش هایی که برای آموزش و نهادینه کردن، فرهنگ، اخلاق و هویت اجتماعی در این سال ها دنبال کرده اند، نیاز به بازنگری و تحول اساسی دارد.
گذشته از مجموعه  مسائلی که در جامعه اطراف خود می بینیم، فضاهای مجازی، مجال کاذبی فراهم کرده اند تا ایرانیان دچار سردرگمی هویتی، فرهنگی و اخلاقی، به هر دست آویزی برای تخلیه هیجان ها، غرایز، خشم ها و حرف هایی که امکان ابراز و تخلیه ی منطقی و اصولی آنها فراهم نشده، متوسل شوند.
این رفتارها در فضای مجازی که علامتی از مشکلات فرهنگی جامعه ماست، موجب خدشه دار شدن چهره ملی و بین المللی ایران در کشورهای مختلف جهان می شود.
سیاست های نامناسب فرهنگی در این سال ها، افرادی را به جامعه تحویل داده است که نه برای خود و نه برای واقعیت آنچه سال ها شعارش را شنیده اند، اهمیت و احترامی قائل نیستند و برای سرگرم شدن و سبک کردن خود از بار فشارهای غیر اصولی اعمال شده در طول سال ها، به هر کاری، بی توجه به معنا و تبعات آن دست می زنند.

به عنوان نمونه سری بزنید به صفحه ی اینستاگرام دو دختر دونالدترامپ و ببینید مردم همیشه در صحنه  ما در آنجا چه حضور پر رنگی دارند، گویی پروفایل یک فارسی زبان است که در زیر پست های وی انواع ناسزاهای جنسی و لحن های لمپنی و تبلیغات و شوخی های ناشایست، به چشم می خورد، آنگاه این افراد می شوند نماینده کشوری با تمدن ۲۵۰۰ ساله یا نماینده یک کشور اسلامی که داعیه اخلاق و اصلاح نظام های غیر اخلاقی جهان را دارد.
کاش کسی یا ارگانی پاسخگو بود که چگونه شد که چنین افرادی در این کشور تربیت شدند و روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود؟

وقتی یکی از دوستان در مورد صفحه ایوانکاترامپ و تیفانیترامپ این موضوع را به من گفت، فکر نمی کردم با چنین صحنه ها و مطالبی مواجه شوم که واقعا برای آبرو و هویت کشور مایه سرافکندگی است.

برگرفته از کانال تلگرامی دکتر افشین یداللهی 
 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.