دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶

مجلس در برابر چند پرسش بی پاسخ

زهرا عرب- سردبیر

زهرا عرب

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی،  روز گذشته به متمرکز شدن تولیت نظام سلامت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رأی دادند، اما با پیشنهاد کمیسیون بهداشت مبنی بر انتقال شورای عالی بیمه‌سلامت و انتزاع سازمان بیمه‌سلامت از وزارت رفاه مخالفت کردند تا همچنان مشکل درمان مردم و بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی لاینحل باقی بماند و تولیت نظام سلامت بدون منابع مالی نتواند سلامت مردم را که از حقوق اولیه‌ آنهاست، به نحو مطلوب مدیریت کند. 
 در خصوص جلسه روز گذشته مجلس چند پرسش اساسی مطرح است ، نخست اینکه ‌از نظر نمایندگان مجلس، تولیت، بدون در اختیار داشتن منابع چگونه توجیه‌پذیر است و چرا نمایندگان نمی‌توانند یا نمی‌خواهند به چگونگی هزینه کرد سهم درمان بیمه شدگان ورود کنند؟  
 پرسش دیگر اینکه نمایندگانی که در حوزه‌های انتخابی خود به خاطر نبود امکانات درمانی، شاهد درد و رنج بیمه‌شدگان بوده‌ وهستند، چگونه به تولیت بدون دسترسی به منابع مالی رای داده‌اند و اصولا مگر تولیت بدون منابع، محلی از اعراب دارد؟
نمایندگان محترم که در جربان میزان بدهی سازمان‌های بیمه گر هستند، آیا گمان‌ نمی‌کنند ادامه این روند، هر سال بیش از سال قبل، شرایط بهداشت و درمان مردم را سخت و بحرانی می‌کند؟
و پرسش سوم، ‌مجلسیان که بسیاری‌شان نماینده‌ شهرها و روستاهای محروم کشور هستند، بهتر از هر کسی می‌دانند پس از اجرای طرح تحول، بیماران دیگر روی دست همراهان‌شان جان‌ نمی‌دهند و دست کم در بیمارستان‌های دولتی دیگر کسی حق ندارد، بیماری را به خاطر نداشتن پول پذیرش نکند. آیا آنها نمی‌دانند با تصمیم امروزشان، ممکن است طرح تحول سلامت در نیمه راه متوقف شود؟
 در میان این پرسش‌ها و ده ها پرسش بی‌پاسخ دیگر، آن‌چه به مردم امید می‌دهد، استفاده‌ نمایندگان محترم از آخرین فرصت، در صحن علنی است. امیدواریم تا آن روز، نمایندگان مردم یک‌بار دیگر شرایط بهداشت و درمان موکلان خود را منصفانه‌تر و همه جانبه‌تر بررسی کنند و به سلامت به عنوان اولویت اصلی و نیاز مردم بنگرند، اولویتی که طی دهه های گذشته مورد غفلت واقع شده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.