چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹

هر روز ۲۰۰ نوجوان به دیابت مبتلا می‌شوند

دیابت کودکان تزریق انسولین

سلامت آنلاین- بر اساس تحقیقات جهانی سالانه بیش از ۷۰ هزار یا به بیان دیگر روزانه ۲۰۰ نوجوان زیر ۱۵ سال به دیابت مبتلا می‌شوند و تخمین زده می‌شود که ۵۰۰ هزار کودک و نوجوان در محدوده سنی ۱۴ سال در دنیا مبتلا به دیابت باشند.به گزارش سلامت آنلاین، دیابت نوع یک رشد بیش از ۳ درصدی در میان کودکان پیش‌دبستانی داشته و این رشد رو به افزایش است.
متأسفانه در کشور خودمان آمار دقیقی از مبتلایان وجود ندارد ، اما آنچه مسلم است این روند رو به افزایش است زیرا تا پیش از این به ندرت کودک زیر ۴ ساله مبتلا دیده می‌شد اما در حال حاضر حتی در نوزاد ۱۵ روزه نیز این بیماری مشاهده شده است.
والدین باید توجه داشته باشند که علائم این بیماری را با بیماری‌های دیگر اشتباه نگیرند زیرا در این صورت روند تشخیص و درمان به تعویق می‌افتد، بنابراین ممکن است کودک با علائم حادتری مانند کُمای دیابتی مواجه شود. متأسفانه در کشور ما بیشتر دیابتی‌ها با این علائم مراجعه می‌کنند در حالی که در کشورهای اروپایی این اتفاق فقط در کتاب‌ها توضیح داده شده است و نمونه عینی برای آن وجود ندارد.
 آنچه مسلم است اینکه دیابت در کودکان و نوجوانان با دیابت بزرگسالان متفاوت است و زمانی که والدین متوجه بیماری در فرزندشان می‌شوند، تغییراتی مثل کنترل روزانه و تزریق روزانه در زندگی‌شان اتفاق می‌افتد اما باید حمایت روانی و اجتماعی از آنان انجام شود تا دچار مشکل نشوند.
در این باره دکتر فاطمه طباطبایی (فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان) گفت: در اطفال با دو نوع دیابت مواجه هستیم، نوع یک آن به علت تخریب غده مترشح انسولین به نام پانکراس به وجود می آید. این نوع دیابت جنبه پیشگیری ندارد و در اثر فعالیت خود ایمنی بدن، به وجود می آید و ما از نظر پیشگیری نمی توانیم مداخله کنیم.
اما دیابت تیپ دو که در حال افزایش است، به دلیل چاقی و اختلال در سبک زندگی نادرست، کاهش فعالیت های بدنی و تغذیه نامناسب اطفال به وجود می آید که در این مورد می توان مداخله کرد و اقدامات پیشگیرانه انجام داد.
دیابت به قند ناشتای بالای ۱۲۶ یا قند دو ساعت بعد از غذای بالای ۲۰۰ اطلاق می کنیم و علامت های آن پُرادراری، ضعف و پر نوشی است و در نوع یک کاهش وزن است.
در دیابت تیپ یک هیچ اقدام پیشگیرانه ای نمی توان انجام داد، پیشگیری در مورد دیابت تیپ دو مطرح می شود که در اثر چاقی ایجاد می شود و بدن نسبت به انسولین تولیدی بدن، مقاومت نشان می دهد. مهمترین راهکاری که برای جلوگیری از چاقی فرزندان می توان پیشنهاد کرد، اصلاح سبک زندگی است.
درحال حاضر میزان فعالیت بدنی کودکان کاهش یافته و خانواده ها به مطالعه فرزندان خود بیشتر اهمیت می دهند، در حالی که پزشکان توصیه می کنند اول سلامتی و بعد کارهای دیگر را باید انجام داد. ورزش و فعالیت بدنی باید در کنار برنامه ریزی درسی کودکان مد نظر قرار گیرد، استفاده نادرست از تلفن همراه ، تبلت و کامپوتر بسیار ضرر می رسانند.
هیچ دلیل ندارد که کودکان از تلفن همراه استفاده کنند یا ساعت ها بازی های کامپیوتری انجام دهند.
مسأله دیگر نوع و ترکیب غذایی کودکان است؛ در حال حاضر بیشتر والدین در خارج از منزل مشغول کار هستند و کمتر به تهیه غذاهای سالم روی می آورند و بیشتر از فست فودها استفاده می کنند که منجر به چاقی کودکان می شود.
میزان خواب کودکان باید کافی و حداکثر ۸ ساعت در یک شبانه روز باشد، اما متأسفانه در حال حاضر کودکان تا دیر هنگام بیدار هستند و این موضوع متابولیسم بدن آنها را به هم می ریزد  و خواب دیر هنگام هم باعث چاقی می شود.
اصلاح رفتارهای خانواده  ازجمله کودک و نوجوان برای پیروی از اصول صحیح تغذیه و فعالیت روزمره، یکی از اصلی ترین و اساسی ترین قدم ها برای دستیابی و حفظ وزن ایده آل است. بدون تغییر رفتار، رسیدن به وزن مطلوب مشکل می شود و حتی در صورت دستیابی به وزن مطلوب باز هم این موضوع موقتی بوده و تداوم پیدا نخواهد کرد و فرد دوباره دچار اضافه وزن خواهد شد. (ایمنا)