سه‌شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰

امکان تماشای جنین با اسکن سه‌بعدی فراهم شد +عکس

جنین

سلامت آنلاین- محققان برزیلی واقعیت مجازی را مجهز به نوع جدیدی از اسکن سه بعدی کرده‌اند که به پزشک و نیز والدین نوزادی که در راه است امکان می‌دهد جنین داخل رحم و حتی اعضای داخلی بدن او را از تمام زوایا مشاهده کنند.

اسکن سه بعدی پزشکان را قادر می‌کند از این طریق بتوانند ناهنجاری‌ها و نواقص احتمالی را در جنین شناسایی و در صورت صلاحدید به درمان زودهنگام حتی قبل و یا بعد از تولد، اقدام کنند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از nbc، این روش اسکن جدید ابزاری برای خانواده‌ها به شمار می‌رود تا بتوانند چیزی فراتر از آنچه در سونوگرافی معمولی از جنین می‌بینند، مشاهده کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که تنها سونوگرافی برای مشاهده جنین کافی است اما زمانی که پزشک بخواهد در مورد اثبات وجود ناهنجاری در جنین اطمینان حاصل کند، استفاده از این روش جدید اسکن سه بعدی می‌تواند به راحتی مشکل‌گشا باشد. انجام ام‌آرآی هم هزینه‌ بالایی دارد و دشوارتر از سونوگرافی است اما در مواقع لزوم توسط پزشک تجویز می‌شود.

محققان برزیلی از ام‌آرآی، برنامه‌های پیشرفته کامپیوتری و عینک واقعیت مجازی Oculus Rift برای خلق تصاویر مجازی استفاده کرده‌اند که می‌توان آنها را در واقعیت مجازی مشاهده کرد. این فناوری، تصاویری از جنین می‌گیرد که شفاف‌تر و واضح‌تر از تصاویر گرفته شده با سونوگرافی و ام‌آرآی سنتی است.

دانشمندان، این مدل‌های سه بعدی جنینی را با فناوری واقعیت مجازی ترکیب کرده‌اند که در نهایت ویژگی‌های آناتومی جنین را در داخل رحم به وضوح در اختیار پزشکان قرار می‌دهد و آنها قادر خواهند بود وضعیت جسمی و سلامت جنین را به درستی مطالعه کنند.

پژوهشگران به عنوان نمونه، با این اسکن سه بعدی، ویدئویی نیز از داخل بینی جنین تهیه کردند که سینوس‌ها تا گلوی او را به وضوح نشان می‌دهد. بنابراین آنها می‌توانند ساختارهای درونی جنین را به طور سه بعدی مشاهده کنند. این تصاویر و ویدئوها به تصمیم‌گیری‌های حیاتی پزشکان درباره سلامت و احتمال وجود ناهنجاری جنینی کمک می‌کند.

علاوه بر این، اسکن سه بعدی جدید به والدین این امکان را می‌دهد که روند رشد جنین را داخل رحم مشاهده کنند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.