شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۴

سازمان بهداشت جهانی: سالی ۲۶ هزار نفر در ایران قربانی آلودگی هوا می‌شوند

ایران در رده‌بندی آلوده‌ترین کشورهای جهان

آلودگی هوا

سلامت آنلاین- طبق آمارهای ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، چین با مرگ سالانه بیش از یک میلیون نفر، مرگبارترین کشور دنیا از نظر آلودگی هوای محیط به شمار می‌رود. ایران با مرگ و میر سالیانه ۲۶ هزار نفر به دلیل شدت آلودگی هوا، در مقام شانزدهم رده‌بندی سازمان بهداشت جهانی جای گرفته است.

آلودگی هوا تبدیل به مهمان همیشگی تهران و خیلی از شهرهای بزرگ ایران شده است و دیگر شاید صبح‌ها، مشاهده هوای دودگرفته آسمان آن‌قدر عجیب نباشد. البته این وضعیت نابسامان تنها گریبان‌گیر تهران و ایران نیست بلکه در این سال‌ها به معضلی جهانی تبدیل شده است که اگر دولت‌ها هر چه زودتر فکری به حال آن نکنند به طور قطع وضعیتی مخرب‌تر به دنبال خواهد داشت.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از گاردین، بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که چین از نظر میزان آلودگی‌های محیطی مرگبارترین کشور دنیاست. آژانس ملل متحد پیش از این اعلام کرده بود که ذرات ریز منتشره از خودروها، نیروگاه‌های انرژی و سایر منابع، سالانه در دنیا ۳ میلیون نفر را به کام مرگ می‌کشاند. سازمان بهداشت جهانی برای اولین بار آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را برای هر کشور اعلام کرده است که نشان می‌دهد کشور چین در سال ۲۰۱۲ با آمار مرگ و میر سالانه یک میلیون نفر در رده نخست قرار دارد و بعد از آن هند باحداقل ۶۰۰ هزار مرگ و میر در رده دوم و روسیه با بیش از ۱۴۰ هزار مرگ در رده سوم جهان قرار دارند.

از ۱۸۴ کشور مورد مطالعه توسط سازمان بهداشت جهانی، انگلیس با ۱۶ هزار و ۳۵۵ مرگ و میر در سال ۲۰۱۲ از فرانسه با آمار ۱۰ هزار و ۹۵۴ مرگ پیشی گرفته و شرایط بغرنج‌تری از نظر آلودگی هوا دارد. در این میان، آلمان با توجه به جمعیت بالاتر و صنعت پیشرفته‌تری که دارد، میزان آلودگی هوا در آن شدیدتر و در نتیجه شمار مرگ و میر ناشی از آن نیز بالاتر است و به حدود ۲۶ هزار و ۱۶۰ نفر در سال ۲۰۱۲ رسیده است. در استرالیا ۹۴ نفر و در آمریکا نیز ۳۸ هزار و ۴۳ نفر بر اثر استنشاق ذرات آلوده هوا جان خود را از دست داده‌اند.

«ماریا نریا»، مدیر بخش بهداشت عمومی و محیط زیست سازمانی بهداشت جهانی در این زمینه می‌گوید: «کشورهای دنیا با اطلاعات واقعی مواجه شده‌اند. اکنون نمودارهایی از آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در کشورهای مختلف اعلام شده است و باید از آن درس گرفت. الان دیگر جای هیچ بهانه‌تراشی نیست و باید کاری کرد».

نفس‌هایی که تنگ می‌شود

سرپرست این گروه تحقیقاتی معتقد است که آلودگی هوا در جهان خطر جدی برای سلامت عموم مردم دنیا به شمار می‌رود و در صورتی که بتوان میزان این آلودگی را کاهش دهیم، می‌توانیم حیات انسان‌های زیادی را روی این کره خاکی از مرگ نجات دهیم.

گروهی متشکل از ۱۶ دانشمند بین‌المللی با سازمان بهداشت جهانی همکاری کرده‌اند و اطلاعاتی را از حدود ۳ هزار نقطه آلوده دنیا و به کمک دستگاه‌های کنترل شاخص آلودگی هوا و ماهواره‌ها و شبیه‌سازها به دست آورده‌اند. به گفته دانشمندان، ریزذرات ۲/۵ میکرون که به PM۲/۵s معروفند، به ریه‌ها نفوذ می‌کنند و احتمال خطر مرگ را افزایش می‌دهند. این ذرات بسیار ریز قابلیت نفوذ به غشای ریه‌ها را دارند و وارد سیستم جریان خون می‌شوند.

برخی تصور می‌کنند که آلودگی هوا و استنشاق ریزذرات آن تنها مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند غافل از این که مشکلات قلبی و عروقی نیز در ارتباط با این آلودگی‌هاست.

بیش از ۹۰ درصد جمعیت انگلیس در مناطقی زندگی می‌کنند که میزان شاخص آلاینده‌های PM۲/۵s بالاتر از محدوده شاخص‌های تعیین شده از سوی سازمان بهداشت جهانی است. حدود ۹۲ درصد جمعیت دنیا در هوایی تنفس می‌کنند که شاخص‌های آن بالاتر از حد تعیین شده توسط WHO است. اما زمانی که نقشه‌های جهانی مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا از طریق تغییرات ایجاد شده در میزان PM۲/۵s و به ازای هر نفر بررسی می‌شود، در سنجش آمار مرگ و میر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، اوکراین از میان ۱۲۰ کشور به بالای جدول صعود می‌کند و بعد از آن کشورهای اروپای شرقی و پیش از آنها، کشورهای شوروی و روسیه به دلیل بخش عظیم صنعتی که در منطقه دارد، قرار می‌گیرند.

در این رده‌بندی، چین با ۷۶ نفر مرگ و میر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در رتبه دهمین کشور آلوده جهان قرار می‌گیرد. همچنین هند با ۴۹ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در رده ۲۷‌ام جای می‌گیرد. مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در اوکراین در مقایسه با ۵ کشور پاک جهان، ۴ برابر مرگ و میر به ازای هر نفر است.

ایران در مرز خطر

دانشمندان بر این باورند که بیشتر حجم آلودگی هوا از سوخت خودروها، نیروگاه‌های سوخت فسیلی و زغال‌سنگ و سوختن مواد زائد ایجاد می‌شود اما همه این آلودگی‌ها توسط انسان تولید نمی‌شود. طوفان‌های گرد و خاک که در مکان‌های نزدیک به صحراها رخ می‌دهند نیز منجر به بروز آلودگی هوا می‌شود.

طبق آمار اعلام شده از سازمان بهداشت جهانی، ایران با سالانه ۲۶ هزار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در رده شانزدهم آلوده‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفته است. با بررسی آمار کلی مرگ و میر جهانی بر اثر آلودگی هوا، مشخص شده که از هر ۳ نفری که بر اثر آلودگی جان خود را از دست می‌دهند، ۲ نفر آنها در آسیای جنوب شرقی و غرب اقیانوس آرام از جمله چین، ویتنام، ژاپن، استرالیا، کره جنوبی و کشورهای کوچک جزیره اقیانوس آرام زندگی می‌کنند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، کشورهای حوزه اقیانوس آرام شامل برونئی و وانواتو کم‌ترین شمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده‌اند.

شهر پاریس چندی پیش طرح ممنوعیت تردد خودروها را در امتداد رودخانه «سن» اجرایی کرد تا از این طریق میزان آلودگی را کاهش دهد. کانادا و کشورهای اسکاندیناوی و فرانسه نیز اقداماتی را در این راستا انجام داده‌اند و ممنوعیت‌هایی را پیرامون تردد خودروها به اجرا درآورده‌اند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)