یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۴

از کدام حق الناس سخن می گویید؟!

زهرا عرب

زهرا عرب - سردبیر

۱- سالها پیش که دبیر گروه اجتماعی روزنامه‌ای بودم، یکی از ‌همکاران با وزیر وقت رفاه (جناب آقای عبدالرضا مصری) که اکنون نماینده مجلس هستند، گفت‌وگویی مفصل انجام داده بود که بر اساس محتوای مصاحبه و اهداف وزارت رفاه تیتر «من وزیر فقرا هستم» را برای آن انتخاب کردم و گمان ‌می کردم آقای مصری تیترمرا بپسندند اما این‌گونه نشد!

پس از انتشار گفت‌وگو مدیر روابط عمومی وزارتخانه به من زنگ زد و گفت وزیر از تیترتان گله مند است. با تعجب علتش را جویا شدم و گفتند به هر حال این‌تیتر توهین آمیز است!

اشاره کردم که من این تیتر را دقیقا از حرف خودشان برداشته‌ام اما گفتند: وزیر در گفتگوی صمیمی با خبرنگارتان شوخی کرده است ( نقل به مضمون).

پس از پایان مکالمه مدتی متعجب از خودم می‌پرسیدم چرا وزیر وزارتخانه ای که  فلسفه وجودی اش ایجاد رفاه اجتماعی و کار و تعاون است و نه تنها از جمله مبانی انقلاب هم تامین رفاه برای فقرا و کم‌درآمدها و مسضعفان بود، بلکه از نظر انسانی هم کار برای رضایتمندی این قشر عزیز و آسیب‌پذیر ارزشی توامان دارد، لازم می‌بیند گفته خود را از طریق روابط عمومی به شوخی با خبرنگار تعبیر کند و از چنین تیتری گله مند شود؟

حالا سالها از آن زمان گذشته است و آقای مصری «نماینده مردم» در مجلس است.

۲-همان سالها کارگری مستاصل از شهرستان گرمی (که دختر ۱۹ ساله اش به تومور مغزی مبتلا بود)، به دفتر روزنامه آمد. همسر و دخترش رقیه هم همراهش بودند.  مادر دختر جوان با چشمانی اشکبار  رو به من این جمله را تکرار می کرد: «کمک اِلی این اوشاقوم اَلدَن گِتمیَ»...  زبان ترکی بلد نبودم،  پدر رقیه برایم جمله را ترجمه کرد، پرسیدم مگر بیمه نیستید. دفترچه بیمه تامین اجتماعی اش را از درون نایلونی مات و کدر بیرون آورد و گفت: همه زندگی ام را فروختم و سرش را عمل کردم اما دیگر پول شیمی درمانی اش را ندارم. مطلبی در این زمینه منتشر شد و مردم برای کمک به این دختر کاری کردند کارستان.

۳-امروز وقتی سخنان وزیر دیروز و وکیل امروز را درباره  «تجمیع بیمه ها» و «طرح تحول سلامت» خواندم جملاتی از آن توجهم را جلب کرد؛ آن‌جا که ایشان درباره این موضوع گفته بودند: «اجرای آن هزینه‌های بسیاری به تأمین اجتماعی و کارگران زیر پوشش آن تحمیل کرده است» و جابجا از عبارت‌هایی مانند «تعرض به حق الناس» سخن گفته بودند. ناخودآگاه این دو خاطره پیش‌گفته، به یادم آمد و تمام لحظات آن ازجلوی چشمانم گذشت.

برای من فهمیدن معنای تجمیع بیمه‌ها آسان است: اغلب افراد به دلیل آن‌که تامین اجتماعی هزینه برخی داروها را حساب نمی‌کند، در هزینه‌های درمانی تنها بخشی را می‌پردازد که بیمه‌شده را پس از سال‌ها پرداخت حق بیمه دچار چه کنم، چه کنم برای تامین منبع مالی بعضی از نیازهای درمانی خود می‌کند و به همین دلیل اغلب این بیمه‌شدگان علاوه بر دفترچه بیمه تامین اجتماعی، سراغ بیمه‌های دیگری هم رفته و به طور مرتب حق بیمه جداگانه‌ای پرداخت می‌کنند، یک‌کاسه و یکجا کردن یا به بیان مذکور، تجمیع بیمه‌ها کاری بسیار خوب و مفید است تا با یک پرداخت هزینه‌های بهداشت و درمان شخصی و خانوادگی افراد، اعم از کارمند و کارگر و... تامین شود.

با این تصور، من نمی‌دانم جناب آقای مصری از کدام حق الناس حرف می زنند! به همین دلیل از ایشان می‌خواهم لطفا به زبانی که  آن کارگر مستاصل هم از این جمله سر دربیاورد، توضیح دهند که کجای این طرح تحول سلامت نظر به جیب کارگران تامین‌اجتماعی دارد؟

جناب مصری، من و شما کارگران زیادی را می شناسیم که دفترچه بیمه به دست، به من خبرنگار هیچ کاره و شمای وکیل همه کاره، مراجعه  می کنند واز بی پناهی و نیازشان هنگام درمان بیماری می گویند. من اکنون کارگران زیادی را می شناسم که بعد ازاجرای طرح تحول سلامت، حتی در بیمارستاتهای دولتی، فرضاً تومور مغزی خود یا نزدیکانشان را عمل می کنند و مجبور هم نیستند فرش زیر پا و طلاهای همسرشان را بفروشند یا به سراغ این و آن بروند تا کسی را بیابند که کمکی، قرضی، وامی، راهی برای این منظور پیش پای آنها بگذارد.

نمی‌دانم شما از کدام حق الناس سخن می گویید وقتی بسیاری از کارگران هنگام بازنشستگی متوجه می‌شوند حقشان توسط کارفرمایان ضایع شده و می‌شود که تامین اجتماعی هرگز به خاطر کارمندان و کارگران با کارفرمایان متخلف درنمی افتد. یک بار به معنای «تامین اجتماعی» نزد خودتان فکر کنید؛ تامین اجتماعی باید ملجا و پناه و مبنای امنیت جامعه باشد؛ از نظر روانی، جسمی، شغلی، و... نه آن‌که تنها پولی ماهانه از حقوق این افراد کسر کند و نهایتا هم بگوید خودت می‌دانی و کارفرما!

 قبول ندارید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید و پرونده های زیادی را ببینید که بر اساس آنها زور کارگران به کارفرمایان نرسیده و سازمان تامین اجتماعی هم آنها را بی پناه و تنها در راهروها و اتاق‌های این دیوان به حال خود رها کرده است.

جناب آقای مصری! سهم کارگرانی چون پدر رقیه کجای سهام های متعدد کارخانه ها و مایملک تامین اجتماعی پنهان شده است که خودش از آن خبر ندارد؟ آیا این‌جا اطلاع از آن سهام حق او نیست؟ آیا این حق‌الناس نیست؟

آن طور که فرموده‌اید، «طرح تحول ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل کرده است». من به عنوان یک روزنامه نگار  که  موارد مشابه رقیه ها را در خاطره سالهای فعالیتم  در ذهن دارم و یادآوری آنها همواره به دلم چنگ می اندازد،  لازم به یادآوری می‌دانم که نه ۳۰ هزار میلیارد ( که بر اساس آمارهای اعلام شده ادعای واهی و  رقم نادرستی است )  حتی اگر بیش از اینها هم برای درمان بیماران هزینه شود، تنها وظیفه مسئولان منتخب این مردم در برابر مردم رنجدیده و بی بهره از رفاه و سلامت ادا شده است؛ کاری که به رغم وعده‌های گوناگون، سالها انجام نشده و کسی هم توجهی بایسته و شایسته به آن ندارد یا نمی‌داند که تا همین پیش از اجرای چنین طرحی، مردم برای انجام یک عمل جراحی قلب گاه از هستی ساقط می شدند. اگر طرح تحول اشکالاتی دارد، باید اصلاح شود نه اینکه با اتخاذ رفتارهای غیر مسئولانه و جناحی و سیاسی، مردم به همان وضعیت فلاکت بار سابق برگردند.  

آقای مصری بزرگوار! من حالا می فهمم شما چرا از اینکه برایتان تیتر «وزیر فقرا هستم» را انتخاب کردم، مکدر شدید و از قول شما گفتند شوخی با خبرنگار بوده است! چون گویا اکنون هم دارید به مردم نشانی اشتباه می دهید! نماینده مردم اگر به جای دفاع از کارگران مستاصل، حامی سازمانی شود که به گفته آگاهان، سهم درمان کارگران را صرف اداره کارخانه دخانیاتش می کند و بیمه شدگانش را به جای گرفتن دست آنها، بی‌پناه و مستاصل در پیچ و خم دوندگی بین گرفتن حق خود از کارفرما، به حال خودشان رها می‌کند، به گمان من دارد با استفاده از «حق‌الناس» آدرس اشتباه می‌دهد. به گمان من از عبارت حق‌الناس استفاده می‌کند تا حق‌الناس را ادا نکند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.