چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۶

اثر روحیه شاد بر سلامت و کارکرد بهینه کلیه‌ها

روحیه شادی نشاط سرزندگی مثبت اندیشی

سلامت آنلاین- به گفته یک متخصص ارولوژی، شادی و نشاط و داشتن روحیه مثبت نه تنها بر سلامت روان اثرگذار است بل‌که باعث سلامت جسمی و از جمله بهبود کارکرد کلیه‌ها می‌شود.به گزارش سلامت آنلاین، بابک جوانمرد افزود: شادی و نشاط بر روی عملکرد زندگی افراد و سلامت جسمی آنان تاثیر بسزایی دارد و اشخاصی که روحیه شادتری دارند از توانایی و عملکرد ذهنی بالاتری برخوردار هستند.
وی اظهار داشت: طبق بررسی‌های انجام گرفته هسته آمیگدال مغزی در افراد شاد آرام‌تر است، همچنین استرس و اضطراب در بروز بیماری‌های جسمی گوناگون مانند دیابت، سرطان و فشارخون نقش زیادی دارد.
این متخصص ارولوژی با بیان اینکه فشارخون و دیابت از علل مرگ خاموش کلیه محسوب می‌شوند، عنوان کرد: بیماری فشار خون می‌تواند به مرور زمان سبب آسیب رساندن به کلیه و نارسایی آن شود که در برخی مواقع به دیالیز منجر می‌شود.
وی افزود: طبق مطالعه صورت گرفته بر روی ۲۱ هزار پرستار در یکی از ایالت‌های آمریکا، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان و دیابت در افرادی که از شغلشان راضی بودند نسبت به افرادی که رضایت شغلی نداشتند بسیار کم بود.
جوانمرد با بیان اینکه افراد با روحیه شاد حدود ۱۰ درصد نسبت به اشخاص غمگین و افسرده از طول عمر بیشتری برخوردار هستند، تصریح کرد: طبق تحقیقات صورت گرفته افراد شاد سیستم ایمنی قوی تری نسبت به اشخاص ناراحت دارند.
وی یادآور شد: در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ افرادی که از موفقیت و شادی بیشتری در زندگی برخوردار هستند، احتمال شکست درمان در آن‌ها در اعمالی مانند پیوند کلیه و دیالیز کاهش پیدا می‌کند. (باشگاه خبرنگاران)