دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸

ترمیم سوختگی‌های بدن یک زن با پوست ماهی تیلاپیلا +عکس

سوختگی

سلامت آنلاین- پزشکان در روشی ابداعانه، سوختگی‌های دست و پای یک زن پیشخدمت را که هنگام کار دچار جراحت و سوختگی شده بود، با استفاده از پوست ماهی به عنوان مرهم زخم درمان کردند.

«دا سیلوا» یک زن ۳۶ ساله در شمال شرقی برزیل بر اثر انفجار محفظه گاز در رستوران محل کارش از نواحی دست‌، گردن، پا و بخشی از صورت دچار سوختگی شدید شد اما پزشکان برای درمان او از روشی جایگزین بهره بردند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی‌میل، پزشکان برزیلی در اقدامی ابتکاری به عنوان یک روش درمانی جایگزین، زخم‌ها و سوختگی‌های بدن این زن را با پوست ماهی پوشاندند تا با این کار سوختگی‌ها را ترمیم کنند. این اولین بار است که پزشکان از پوست ماهی در قالب مرهم روی زخم و درمان جراحت‌ها استفاده می‌کنند.

آنها البته این روش درمانی را طی همین ماه روی ۵۰ بیمار دیگر هم انجام دادند که نتایج رضایت‌بخشی از روش ابداعی خود به دست آوردند. در این روش از پوست ماهی تیلاپیلا استفاده می‌شود که یکی از گونه‌های مقاوم در برابر بیماری‌ها و ساکن رودخانه‌های برزیل محسوب می‌شود.

این پزشکان پیش از اقدم به چنین کاری، طی فرآیندی پولک‌ها، بافت‌های ماهیچه‌ای، سموم و عوامل دیگری را از بین می‌برند که احتمال دارد سبب انتقال بیماری‌ها و یا احساس بوی نامطبوع ماهی شود. به گفته آنها قرار دادن پوست ماهی روی زخم و سوختگی احتمال بروز عفونت را کاهش می‌دهد و استفاده از آن مقرون به صرفه‌تر است.

در این روش پوست ماهی را به صورت کشیده و ورقه‌ورقه درمی‌آورند و سپس آن را در صندوق‌های بانک یخچالی در سائوپائولو و در برش‌های ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متری به مدت ۲ سال نگهداری می‌کنند. این پوست‌ها در نهایت روی زخم قرار می‌گیرد.

در روند درمان این بیمار نیز پزشکان پوست ماهی را به مدت ۱۱ روز روی گردن، صورت، پا و بازوی چپ «دا سیلوا» قرار دادند. البته این زمان برای دست چپ به دلیل سوختگی‌های عمیق‌تر، بیشتر بود. پانسمان پوستی طی این مدت بارها تعویض شد تا بافت آسیب‌دیده پوست به خوبی ترمیم شود.

بعد از ترمیم جراحت، پزشکان پوست ورآمده را با کمک وازلین از روی بدن برداشتند. به گفته یکی از جراحان پلاستیکی که این درمان را ابداع کرده است، پوست ماهی تیلاپیلا حاوی مقادیر بالایی کلاژن نوع یک و میزان زیادی رطوبت است بنابراین، مدت زمان قابل توجهی زخم را مرطوب نگه می دارد و از خشک شدن زخم جلوگیری می‌کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)