یکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶

یک متخصص زلزله شناسی در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد

تهران تحمل زلزله ۵ ریشتری را هم ندارد

زلزله زمین لرزه تهران

سلامت آنلاین- یک متخصص زلزله شناسی و زمین شناسی هشدار داد: اوضاع فعلی بناهای تهران به شکلی است که می توان پیش بینی کرد با وقوع یک زلزله هفت ریشتری، کل پایتخت نابود شود.

دکتر بهرام عکاشه در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به سالروز زلزله بم، عنوان کرد: اگر زلزله ای مشابه بم در جنوب تهران بیاید، قطعا این مناطق تهران نیز نابود می شود، طوری که می توانیم بگوییم حتی جنوب تهران، توان تحمل یک زلزله ۵ ریشتری را هم ندارد.

به گفته این استاد بازنشسته دانشگاه، جمعیت زیاد پایتخت، وفور بافت های فرسوده، ایمن نبودن بناها و مهندسی غلط سازه ها، موجب شده که با وقوع زلزله ای بیشتر از شش ریشتر در تهران، عملا امکان امدادرسانی به زخمی ها هم وجود نداشته باشد و راه های ارتباطی قفل شود.

رئیس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تاکید کرد: مهم نیست که ما چقدر پایگاه های امدادی را در تهران تجهیز کنیم، زیرا با وقوع زلزله ای بزرگ در تهران، هیچ کدام از این پایگاه ها توان امدارسانی به مصدومان را نخواهند داشت.

وی یادآور شد: این وضعیت در سایر شهرهای ایران هم وجود دارد و متاسفانه فکری به حال ایمن سازی شهرها نشده است. حتی گاهی دیده می شود که یک ساختمان در تهران و سایر شهرها، به عنوان سازه مقاوم معرفی می شود و اتفاقا سند و پایان کار هم می گیرد، اما در مقام عمل، حرفی در مقابل زلزله ندارد و بسیار ناایمن است.

عکاشه با انتقاد از وضعیت ساخت و سازهای شهری و صدور آسان پروانه ساخت، خاطرنشان کرد: تا وقتی که بشود با پول، ماموری را خرید و ساختمان ناایمنی بنا کرد، شک نکنید که خطرات سهمگین زلزله هم دست از سر کشور ما برنخواهد داشت.