دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸

چاقی، ژن‌ها را تغییر و دیابت را افزایش می‌دهد

اضافه وزن کودک چاق تلفن همراه موبایل بچه تپل

سلامت آنلاین- اخیرا محققان بیان کردند که چاقی می‌تواند تغییرات وراژنتیک در DNA ما ایجاد کند و عواقب نامطلوب بهداشتی را برای فرزندان آینده ما به همراه آورد.به گزارش سلامت آنلاین، «وراژنتیک» بررسی و مطالعه‌ای است در مورد اینکه چگونه رفتار‌ها و تجارب ما می‌تواند DNA را تغییر داده و صفات جدیدی را به نسل‌های آینده منتقل کند.
در یک مطالعه که هنوز به عنوان بزرگ‌ترین مطالعه در مورد اثر شاخص توده بدنی (BMI) بر روی DNA انجام شده، محققان دریافتند که تغییرات قابل توجهی در حالت ژن‌هایی که مسئول متابولیسم چربی و حامل لایه و در جایگاه ژن مرتبط با التهاب درDNA افراد با نمایه توده بدنی بالا بودند، ایجاد شد.
در ‌‌نهایت، این تیم قادر به شناسایی علامت‌های وراژنتیکی شد که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را پیش بینی کند.
کریستین گیگر، عضو تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج ما بینش‌های جدیدی را در رابطه با اینکه خط سیرهای سیگنالینگ به وسیله چاقی تحت تاثیر قرار می‌گیرند، ایجاد کرده است. ما امیدواریم این کار به شیوه‌های جدید پیش بینی و احتمالا جلوگیری از دیابت نوع ۲ و دیگر عواقب اضافه وزن منجر شود.»
برای این مطالعه، این تیم نمونه خون بیش از ۱۰ هزار زن و مرد در اروپا را بررسی کردند. بخش بزرگی از آن‌ها ساکن لندن اما با اصل و نسب هندی بودند، که از نظر ژنتیکی در معرض خطر بالای چاقی و بیماری‌های متابولیکی قرار داشتند. این تیم تحقیقاتی در ۵۳۸۷ نمونه، ۲۰۷ جایگاه ژنی را که از لحاظ وراژنتیکی وابستگیشان به BMI تغییر کرده بود، شناسایی کردند.
با توجه به یافته‌های این تیم، نیم میلیارد نفر در سراسر جهان اضافه وزن دارند. در حالی که نتایج به دست آمده وخیم به نظر می‌رسد، اما این تیم امید دارد با یافته‌های خود بتواند به کسانی که بیشتر در خطر ابتلا به دیابت هستند، کمک کند تا تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنند. (مهر)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.