چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۳

خطای مرکز IVF جنجال به پا کرد: بارداری با اسپرم اشتباه!

آی وی اف IVF لقاح مصنوعی تزریق اسپرم به تخمک

سلامت آنلاین- بتازگی مشخص شده بیش از ۲۶ زن هلندی احتمالا هنگام معالجه ناباروری با دریافت سلول‌های اسپرم اشتباه در یک مرکز درمان به روش IVF صاحب فرزندانی شده باشند که در واقع از نطفه مردان دیگری است!یک مرکز پزشکی دانشگاهی به نام UMC اعلام کرد: خطای رویه‌ای که بین ماه‌های آوریل و نوامبر سال ۲۰۱۵ رخ داده سرزنش‌آمیز است اما لازم است اطلاع داده شود که نیمی از زنان تحت درمان ناباروری احتمالا با اسپرم اشتباه باردار شده‌اند.
این موسسه درمانی طی بیانیه‌ای اعلام کرده که در روند لقاح، ممکن است سلول‌های اسپرم یک زوج تحت درمان با سلول‌های تخمک زوج دیگری درآمیخته شده باشند و بدین گونه احتمالا سلول‌های تخمک حداقل ۲۶ زن با اسپرم‌هایی غیر از پدر مورد نظر بارور شده‌اند.
در این بیانیه تصریح شده که اگرچه احتمال چنین رخدای کم است اما به هر حال نمی‌توان از کنار آن رد شد.
این موضوع به زوج‌های تحت درمان اطلاع داده شده و گفته شده است که برای بعضی از زوجین، رویان‌های منجمد هنوز هم در دسترس است اما آنها هم احتمالا با اسپرم مردی غیر از اسپرم در نظر گرفته شده به عنوان پدر بارور شده‌اند.
با انتشار موضوع، هیئت مدیره مرکز ضمن اظهار تاسف از این‌که همسرانی را درگیر دریافت چنین خبری کرده اضافه کرده است که با قدرت و سرعت تلاش می‌کند موضوع را بوضوح روشن سازد.
انجام لقاح آزمایشگاهی یا آی‌وی‌اف، از جمله روش‌های درمان ناباروری و یا حذف مشکلات ژنتیکی است که در حین آن، تخمک‌های بالغ از تخمدان زن جمع‌آوری شده، با اسپرم مرد در آزمایشگاه بارور می‌شود. تخمک‌ها یا تخمک‌های بارورشده سپس در رحم زن کاشته می‌شوند و حدود دو هفته طول می‌کشد که یک سیکل یا دوره آی‌وی‌اف طی شود اما ترکیب‌های اشتباه ممکن است رخ دهد؛ از جمله موردی که در سال ۲۰۱۲ رخ داد و یک مادر سنگاپوری از کلینیکی به اتهام سهل‌انگاری پس از آن‌که متوجه شد به جای اسپرم شوهرش از اسپرم یک غریبه استفاده شده شکایت کرد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.