پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۱

کاهش خطر ابتلا به آسم با مصرف روغن ماهی در دوران بارداری

مکمل امگا ۳ روغن ماهی امگا 6

سلامت آنلاین- یک مطالعه جدید نشان داده است که خوردن روغن ماهی طی دوران حاملگی می‌تواند احتمال ابتلای فرزند را به اختلال تنفسی آسم تا حد زیادی کاهش دهد.داانشمندن در دانمارک با بررسی اثرات مصرف مکمل‌هی روغن ماهی طی دوران بارداری متوجه شده‌اند احتمال ابتلای کودک در زنانی که سه ماهه آخر حاملگی از این ماده غذایی استفاده می‌کردند تا حد زیادی کاهش یافته است.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از نیوزویک، پژوهشگران ۷۰۰ زن باردار را به دو گروه جدا کردند و به یک گروه دوز مشخصی، با ۲/۴ گرم مکمل روغن ماهی و به گروه دیگر دارونما دادند.
به گفته دکتر هانس بیسگارد،‌ محقق این مطالعه از دانشگاه کپنهاک، نتایج نشان داد آسم در میان کودکانی که مادرانشان مکمل روغن ماهی خورده بودند،‌ ظرف ۳ سال به میزان ۱۶/۹ درصد گسترش یافت در حالی که در گروه استفاده‌کننده از دارونما، آسم ۲۳/۷ درصد رشد را نشان می‌داد.
حدود ۳۳۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری تنفسی خطرناک و مشکلات ناشی از آن همچون خس‌خس مزمن سینه دچارند و محققان اشتیاق زیادی به یافتن راهی برای پیشگیری از آن نشان می‌دهند.
به رغم نتایج این مطالعه که در New England Journal of Medicine منتشر شده، محققان مطالعه گفته‌اند زنان حامله نباید عجله نشان دهند و شروع به مصرف مکمل‌های روغن ماهی کنند زیرا هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام گیرد تا اثرات کامل این روغن، میزان یا دوز ایمن و سالم آن و مانند اینها مشخص شود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.