جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۲

راهنمای والدین: دانستنی‌هایی درباره حمام بردن نوزادان

استحمام حمام کردن کودکان

سلامت آنلاین- روند مراقبت از فرزندان اغلب دو سوی مثبت و منفی دارد. درست از لحظه‌ای که زنی باردار می‌شود، تصوراتی در ذهن او شروع به تلاطم می‌کند تا مطمئن شود که چطور می‌تواند خود را برای تولدش آماده کند. بهداشت یکی از عوامل مهمی محسوب می‌شود که برای نگهداری نوزاد و مراقبت از سلامت و دور نگه داشتن او از آلودگی لازم است.


به گزارش سلامت آنلاین به نقل از بلداسکای، تولد اولین فرزند، نگهداری او، در آغوش گرفتنش، احساسی که از لمس پوست حساس کودک برانگیخته می‌شود و... همگی لحظاتی فوق‌العاده دلچسب و صمیمانه برای مادر محسوب می‌شود. از سوی دیگر، بخش متفاوتی هم هست که مراقبت از کودک، تامین نیازهای ثابت او، تمیز کردن و مانند این‌ها را شامل می‌شود و باید با زندگی روزمره والدین تطبیق داده شود. 
متخصصان زنان و زایمان معتقدند: «اگرچه حفظ بهداشت نوزاد مهم است، با این حال لازم نیست او را هر روز حمام کرد. پوست نوزاد بسیار نرم و لیز است و ممکن است در صورت عدم دقت و مراقبت کافی، حمام بردن نوزاد باعث سقوط و صدمه دیدن وی شود. علاوه بر این، حمام کردن روزانه کودکان نوزاد هرچند فضای حمام مرطوب است، اما پس از آن ممکن است باعث کاهش یا حتی از بین رفتن رطوبت در پوست حساس او شود و پوستش را خشک و پوسته‌پوسته کند. احتمال ابتلای کودک به سرماخوردگی و آنفلوآنزا نیز در پی استحمام زیاد کودکان افزایش می‌یابد و به همین دلایل پس از نظر مثبت پزشک مبتنی بر رسیدن زمان حمام او، از آن پس استحمام نوزادان باید فقط به دو یا سه بار در هفته محدود باشد». 
به حمام بردن نوزادان تا حد زیادی وابسته به اعمال محتاطانه است. رفتارهای عجولانه، بدون آگاهی و دقت کافی به هیچ وجه نباید در زمان استحمام صورت گیرد. می‌توان کودک را هنگام حمام بردن در وان یا تشتی کم‌عمق و تمیز که آب ولرم در آن ریخته شده نهاد و او را شست. 
روزهایی که حمام بردن کودک توصیه نمی‌شود می‌توانید با یک دستمال تمیز و مرطوب در فواصل منظم صورت، دست‌ها، پاها و بدنش را پاک کنید. همچنین می‌توانید از پودر بچه هم برای تروتمیز نگاه داشتن و جلوگیری از عرقسوز شدن بدنش استفاده کنید. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.