شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸

مبارزه با تومورهای سرطانی از طریق نانودیسک‌ها

فناوری نانودیسک برای مبارزه با سرطان

سلامت آنلاین- محققان دارند نانودیسک‌هایی را توسعه می‌دهند که ظرفیتی بالقوه و البته پیشگامانه برای از بین بردن تومورهای سرطانی دارد.فقط در امریکا حدود ۱۴/۵ میلیون نفر سابقه ابتلا به سرطان دارند و هر سال ۱۳ میلیون مورد جدید نیز به فهرست بیماران سرطانی افزوده می‌شود. در این شرایط محققان دانشگاه میشگیان روشی ابداع کرده‌اند که طی آن با بهره‌گیری از  دیسک‌هایی به اندازه تقریبی ۱۰ نانومتر و با استفاده از هوش مصنوعی (AI) بدن را برای مبارزه علیه غده‌های سرطانی آموزش و یاری می‌دهد.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ساینس‌آلرت، «جیمز مون» یکی از محققان دانشگاه میشیگان در این باره گفت: توسعه فناوری جدید نانودیسک برای مبارزه با سلول‌های سرطانی امکان برانگیختن سلول‌های ایمنی را برای مبارزه با سلول‌های سرطانی فراهم می‌آورد. هر یک از این نانودیسک‌ها پر از «نئوآنتی‌ژن» یا «جهش‌های مخصوص توموری» است که به سلول‌های تی‌شکل (T-cells) در سیستم ایمنی بدن آموزش می‌دهد چگونه غده‌های سرطانی را شناسایی کند و از بین ببرد.
او اضافه کرد: این یک همکاری توامان مهار و بازداری با سیستم ایمنی است که موجب افزایش واکنش سلول‌های تی‌شکل و شکل‌گیری نظامی ضد سرطان در بدن برای از بین بردن تومورها و جلوگیری از امکان بالقوه پیدایش مجدد آنها می‌شود.
بر اساس نتایج این تحقیق که در مجله Nature Materials منتشر شده، آزمایش‌های مربوط به استفاده از نانودیسک‌ها تاکنون روی موش‌ها با موفقیت آزمایش شده نتایج امیدوارکنندهای به همراه داشته است. سلول‌های سرطانی با استفاده از این راهکار طی ۱۰ روز در موش‌ها نابود شد و پس از به کار بردن مجدد این نانودیسک‌ها طی ۷۰ روز بعدی، تومورهای یکسان از بین رفتند که حاکی از امکان یادگیری دستگاه ایمنی بدن و ایمنی طولانی‌تر در برابر سلول‌های سرطانی است.
البته هنوز راهی دراز در پیش است که چنی اقداماتی به تولید واکسن ضد سرطان برای استفاده عمومی بیانجامد اما تلاش‌هایی از این دست شانس درمان سرطان را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.