شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲

ارتباط جراحی‌های کاهش وزن با مشکلات گوارشی و عدم تحمل غذا

عمل جراحی بای پس معده

سلامت آنلاین- محققان اعلام کرده‌اند حدود ۷۱ درصد از کسانی که برای لاغرشدن به عمل‌های جراحی نظیر کوچک کردن معده یا عمل «بای‌پس معده روی آورده‌اند، پس از انجام عمل، عدم تحمل برخی مواد غذایی و ایجاد مشکلات گوارشی را گزارش داده‌اند.شیوع چاقی باعث روی آوردن چشمگیر افراد به انجام جراحی‌های کاهش وزن به امید حفظ تناسب اندامشان شده است اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که انواعی از عمل جراحی همچون «بای پس معده» می‌تواند باعث ایجاد مشکلات درازمدت در عملکرد معده و روده و همچنین عدم تحمل غذاها شود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از اراند د ورلد، دکتر توماس بوئرلاج و گروهش در آمستردام اطلاعات پرونده ۲۴۹ فرد مبتلا به چاقی شدید را بررسی کردند که تحت عمل جراحی بای‌پس معده به روش لاپاراسکوپی موسوم به Roux-en-Y قرار گرفته بودند و از این طریق معده آنها کوچکتر شده بود.
به گفته این گروه تحقیقاتی، عمل جراحی آنها موفقیت‌آمیز و منجر به کاهش وزن کلی بدن طی دو سال اول در حدود ۳۱ درصد از آنها شده بود. با این حال، در مقایسه با ۲۹۵ فرد چاق دیگری که برای کاهش وزن به سراغ عمل جراحی نرفته بودند، در گروهی که عمل جراحی انجام داده بود مشکلات سوءهاضمه و  ناتوانی در تحمل مواد غذایی بیشتر دیده شد. همچنین حدود ۷۱ درصد از افرادی که عمل جراحی بای‌پس معده انجام داده بودند در مقایسه با ۱۷ درصدی که تحت این عمل قرار نگرفته بودند از عدم تحمل مواد غذایی شکایت داشتند. نیمی از اینها که عدم تحمل مواد غذایی را گزارش داده بودند نیز حداقل ۴ نوع غذا را نمی‌توانستند بخورند در حالی که ۱۴ درصد گفته بودند که این عدم تحمل شدیداً بر کیفیت زندگی آنها اثر منفی گذاشته است.
جزئیات بیشتری از یافته‌های این تحقیق در مجله بریتانیایی جراحی (British Journal of Surgery) منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)