دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴

توضیح معاون حوزه مشارکت های اقتصادی وزارت بهداشت در گفتگو با سلامت آنلاین

واگذاری خدمات دیالیز به بخش خصوصی، تجربه موفق جهانی و به نفع بیماران است

دیالیز

سلامت آنلاین- چند روز قبل، انجمن نفرولوژیست ها در مخالفت با فرآیند واگذاری بخش‌های دیالیز دولتی به بخش خصوصی، بیانیه ای بلند بالا منتشر کردند؛ طرحی که به اعتقاد نفرولوژیست ها عجولانه به مرحله اجرا درآمده است و اگر با همین روند به کار ادامه دهد، جان ۲۸ هزار بیمار دیالیزی به خطر می افتد. این در حالی است که معاون فنی و اجرایی حوزه مشارکت های اقتصادی وزارت بهداشت تاکید دارد که این وزارتخانه بی گدار به آب نزده و این طرح، یک تجربه موفق جهانی است که از هر لحاظ کارشناسی شده است.

دکتر حمید اسدی،  معاون فنی و اجرایی حوزه مشارکت های اقتصادی وزات بهداشت، در گفتگو با سلامت آنلاین توضیح می دهد: هدف از اجرای این موضوع، ارائه خدمات درمانی با بالاترین کیفیت به بیماران دیالیزی است و در عین حال وزارت بهداشت شدیدترین نظارت های کیفی را روی این طرح اعمال خواهد کرد.

اسدی می گوید: این طرح قبل از این که در کشور عملیاتی شود، امتحان خود را در دنیا پس داده و حدود ۵۰ سال است که اجرا می شود و حالا قرار است در کشور عملیاتی شود. به گفته او، در این طرح که مناقصه آن مدتی پیش برگزار شد، حدود ۲۸ شرکت در فراخوان شناسایی، شرکت کردند که از میان آن ها صلاحیت هفت شرکت تایید شد و در نهایت پنج شرکت به نام های «آرین پایا طب»، « گروه خدماتی درمانی سلام»، « شرکت مدیریت تجهیزات پزشکی ایران»، « شرکت اسپید شاهد» و در نهایت شرکت «نیک رهنما کار» برنده مناقصه شده و پای کار ماندند.

آن گونه که اسدی توضیح می دهد، این پنج شرکت با ۵۰ دانشگاه قرارداد امضا کردند و قرار است در یک بازه زمانی ۱۸ ماهه، فرآیند کار شامل تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی ضروری، آموزش نیروها با معیارهای مورد تایید واحد درمان وزارت بهداشت و جذب نیرو را انجام دهند.

فقط به فکر بیماران و ارتقای کیفیت خدمات هستیم

در اولین بند بیانیه اعتراضی انجمن نفرولوژیست ها آمده است، «واگذاری چند استان به تنها یک شرکت توسط وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی باعث ایجاد انحصار در مدیریت بخش‌های دیالیز و از بین رفتن رقابت در ارائه خدمات در استان‌های کشور می‌شود.»

دکتر حمید اسدی در گفتگو با سلامت آنلاین در توضیح این بند با طرح این سوال که قرار است چه چیزی به رقابت گذاشته شود، به  بحث کیفیت و ارتقای نظام کیفی اشاره می کند و می گوید: بالا بردن کیفیت خدمات درمانی هیچ ارتباطی با رقابت ندارد و نمی توان کیفیت را به رقابت گذاشت، چون کیفیت حد و مرز نمی شناسد. هدف وزارت بهداشت از اجرای این طرح این است که خدمات درمانی را با بهترین کیفیت ممکن در اختیار بیماران دیالیزی قرار دهد. در بحث استان ها مثلا یک نفر مجوز می گیرد و ۲۰ تخت دیالیز هم در اختیار دارد، اما ممکن است به دلیل مشکلات اقتصادی در جذب نیروی انسانی متخصص با کیفیت یا ابزارآلات درمانی و مواد مصرفی مثل صافی های ارزان قیمت و...با مشکل مواجه شود و در این بین اولین کسی که متضرر می شود، بیمار است.

وی با اشاره به این که اگر یک اپراتور قوی که از پشتوانه قوی مالی برخوردار است پای کار باشد، بهتر می تواند به بیماران دیالیزی خدمات درمانی ارائه دهد، تصریح می کند: اگر بیمه ها بر حسب اتفاق نتوانستند دو یا سه ماه پرداختی داشته باشند، اپراتورهای مالی، به دلیل ذخیره مالی مطمئنی که در اختیار دارند، بدون این که مشکلی در روند خدمات رسانی به بیماران دیالیزی به وجود بیاید، با بهترین وسایل و امکانات پزشکی، بهترین خدمات درمانی را به بیماران دیالیزی ارائه می کنند. 

اسدی  همچنین با بیان این مطلب که در اجرای این طرح از تجربه جهانی و نقطه نظرات کارشناسان و متخصصان امر استفاده شده است، به موضوع نظام پرداخت کیفی اشاره می کند و ادامه می دهد: این پرداخت ها اساسا وظیفه سازمان های بیمه گر است و بر عهده وزارت بهداشت نیست. چون سازمان های بیمه گر، خدمات می خرند، بنابراین روی خدمات شان نیز نظارت کیفی دارند. اما این به این معنی نیست که وزارت بهداشت از سطح نظارت های خود می کاهد، به هیچ وجه و اتفاقا با شدت بیشتری روی خدمات درمانی نظارت می کنیم. در این خصوص نیز نیازمند استفاده از نظرات علمی کارشناسان امر هستیم.

صلاحیت شرکت ها، بارها بررسی شده است

دومین بندی که اعتراض انجمن نفرولوژیست ها را در خصوص طرح واگذاری بخش‌های دیالیز دولتی کشور به شرکت‌های بخش خصوصی به همراه داشت، واگذاری هزار تخت دیالیز به هر یک از شرکت‌های پذیرفته شده در این طرح است که به گفته آن ها سابقه‌ای در بخش دیالیز ندارند که تنها باعث ایجاد مشکلات جدی ناشی از بی‌تجربگی در مدیریت بخش‌های دیالیز و افزایش آمار مرگ و میر این بیماران خواهد شد.

معاون فنی و اجرایی حوزه مشارکت های اقتصادی وزارت بهداشت  در پاسخ به اشکال وارده از سوی انجمن نفرولوژیست های ایران، صلاحیت شرکت ها را تایید می کند و می گوید که تمام شرکت هایی که کار را به آن ها واگذار شده است، شاخص های فنی، بنیه مالی کافی، تخصص و در کل صلاحیت لازم را دارند. ضمن این که  به گفته او قرار است که از نفرولوژیست، پرستار و افراد متخصص در ارائه خدمات به بیماران دیالیزی استفاده شود. او تاکید می کند که این طور نیست  فردی بدون این که تخصص و صلاحیت لازم را داشته باشد، وارد کار شود. 

نفرولوژیست ها در جریان طرح بودند

اما سومین موضوعی که باعث به وجود نگرانی در نفرولوژیست ها شده است، صلاحیت شرکت‌های انتخاب شده در این طرح  است. در این بیانیه آمده است: « این شرکت ها توسط کارشناسان اصلی دیالیز کشور یعنی «متخصصان نفرولوژی» و «شورای دیالیز وزارتخانه»، تایید نشده‌اند و وزارت بهداشت، با وجود آمادگی کامل انجمن در ارائه پیشنهادهای موثر، علمی و مبتنی بر تجربه روز دنیا، از به کارگیری نظرات پزشکان نفرولوژیست خودداری کرده است.»

اسدی  اما با صراحت این ادعا را رد می کند و می گوید که انجمن نفرولوژیست ها در این خصوص بی انصافی کرده اند و  وزارت بهداشت در باره این شرکت ها، از نظر شورای نفرولوژیست ها استفاده کرده است. به گفته او، این که می گویند وزارت بهداشت هیچ نظری از آن ها نخواسته است، کاملا نادرست است. او با اشاره به جلسه ای که با حضور آن ها تشکیل شده است، توضیح می دهد: در این جلسه نقطه نظرها بیان شد و آسیب شناسی کردیم. من احساس می کنم دوستان نفرولوژیست که در ابتدا با اجرایی شدن این طرح موافق بودند، گمان می کردند این موضوع در حد حرف باقی می ماند. اما زمانی که دیدند به مرحله اجرا درآمده است، احساس کردند که از بحث واگذاری و برون سپاری عقب مانده اند و همین موضوع باعث شده تا به این شکل واکنش نشان دهند. حالا میدان برای حضور آن ها باز و آماده است و تاکید می کنم که در هر لحظه آماده شنیدن نقطه نظرات آن ها و نظرات شان در بهبود کیفیت خدمات درمانی ارائه شده به بیماران دیالیزی هستیم.

بی انصافی می کنند

 آخرین هشدار انجمن نفرولوژیست ها در خصوص تعرفه های دیالیز است. به گفته آن ها :«دیالیز با تعرفه‌های جاری و پرداخت‌های نامناسب بیمه‌ها که گاه تا یک سال در پرداخت‌های خود عقب هستند، عمدتا درآمدزا نبوده و واگذاری این چنینی می‌تواند باعث این شود که شرکت‌ها برای درآمدزایی از کیفیت درمان بکاهند و از زمان دیالیز تا کیفیت لوازم مصرفی و ... کم فروشی کنند تا سودشان تامین شود. از آنجا که هیچ گونه نظارت موثری در ارزیابی کیفیت درمان ارائه شده به بیماران صورت نمی‌گیرد، این موضوع قطعا بازی خطرناکی با جان بیماران است.»

معاون فنی و اجرایی حوزه مشارکت های اقتصادی وزات بهداشت، این ادعا را هم رد می کند و می گوید که یکی از اهداف مهم وزارت بهداشت در این طرح ، تشدید نظارت ها است. او ادامه می دهد: به نظر من دوستان نفرولوژیست با گفتن این حرف که وزارت بهداشت روی این قضیه نظارتی ندارد، باز هم  بی  انصافی کرده اند. نه تنها نظارت ها کاهش پیدا نمی کند، بلکه تشدید نیز خواهد شد.  قرار است روی ملزومات و تجهیزات پزشکی، کیفیت درمان، نوع درمان و..به شدت نظارت داشته باشیم تا خللی در روند کار به وجود نیاید.

اسدی با بیان این مطلب که در این طرح، هیچ مرکزی حق ندارد بیش از دو شیفت کار کند، به نحوه کار در بعضی مراکز دیالیز اشاره کرده و می گوید که بعضی از این مراکزحتی تا چهار شیفت هم فعال هستند که به اعتقاد او این میزان کار از کیفیت کار و ارائه خدمات درمانی به بیماران دیالیزی می کاهد. اما زمانی که یک مرکز دیالیزی دو شیفت کار کند، طبعا بیماران خدمات بهتری دریافت می کنند و درصد خطای انسانی پایین می آید. به اعتقاد او، تمام جوانب این طرح کارشناسی شده است تا در روند ارائه خدمات درمانی مطلوب با بالاترین کیفیت به بیماران نیازمند به دیالیز مشکلی به وجود نیاید. 

نظرات

  • ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۲۰:۲۲
    0 1
    واگذاری دیالیز به بخش خصوصی واقعا ظلم در حق بیماران است

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.