دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶

یک موزه جالب با ۳ هزار نوع مغز مختلف +عکس

موزه مغز

سلامت آنلاین- مسئولان یک موزه در پرو با گردآوری بیش از ۳ هزار مغز مختلف طی ۳۰۰ سال مجموعه عظیم و ارزشمندی تهیه کرده‌اند که تحت عنوان «موزه مغز» سالانه پذیرای هزاران گردشگر و بازدیدکننده است.

بیمارستان  Santo Toribio de Mogrovejo در «لیما» مجموعه‌ای عظیم از مغزهای سالم و بیمار را در خود جای داده که دید متفاوتی از مغز و آنچه درون آن می‌گذرد در اختیار محققان و عموم جامعه قرار می‌دهد.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی میل، این موزه تنها موزه در آمریکای لاتین و شاید نخستین در نوع خود در جهان باشد که مجموعه‌ای از مغزهای مختلف را جمع‌آوری کرده و بازدید آن برای عموم مردم آزاد است.

این بیمارستان حدود ۳ قرن پیش افتتاح شد و در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۹۱۲ مغز طی این سال‌ها گردآوری شده است و حدود ۳۰۰ مغز نیز درون ویترین‌های موزه در معرض نمایش قرار داده شده است. هر ساله حدود ۲۰ هزار نفر از این موزه بازدید می‌کنند.

در بدو ورود از بازدیدکنندگان دعوت می‌شود که یک جمجمه واقعی را لمس کنند و با ساختار استخوان جمجمه آشنا شوند و از این طریق تصور کنند که چگونه ۲ متر حجم ماده پیچ‌خورده مغز درون جمجمه جای گرفته است.

محققانی که به مطالعه این مغزها مشغولند می‌گویند: «ما ابتدا مغز سالم را به دانشجویان نشان می‌دهیم تا با  ساختار آن آشنا شوند و سپس مغز بیمار را به آنها نشان می‌دهیم و به مقایسه آنها با یکدیگر می‌پردازیم».

به اعتقاد دانشمندان این موزه، تفاوت قابل ملاحظه‌ای میان مغز مردان و زنان وجود دارد. مغز انسان بسته به قد و وزن هر فرد و نیز جنسیت او بین ۱/۲ تا ۲/۴ کیلوگرم وزن دارد. مغز زنان بسیار تکامل‌یافته‌تر از مغز مردان است. از این روست که ما شاهدیم زنان در بحث زبان‌آموزی تکامل‌یافته‌تر از مردان هستند.

یکی از محققان با اشاره به یکی از مغزها که سمت چپ آن به گونه‌ای علامت‌گذاری شده است که حمله کرم‌های نواری را به آن قسمت از مغز نشان می‌دهد، می‌گوید: «انگل‌ها در گوشت برخی جانوران وجود دارد و زمانی که افراد بعد از دست زدن به گوشت آنها دست‌هایشان را بدرستی نشویند، امکان انتقال انگل به انسان وجود دارد. هنگام مشاهده این مغزها، برخی دانشجویان می‌ترسند، عده‌ای از حال می‌روند و برخی نیز دچار حالت تهوع می شوند!». (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.