سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱

پیشگیری از آسم در کودکان با مصرف امگا۳ در دوران بارداری

آسم

سلامت آنلاین- محققان به تازگی اعلام کرده‌اند که مصرف مکمل‌های امگا ۳ در دوران بارداری از خطر بروز آسم در کودکان جلوگیری می‌کند.

به گفته محققان مایوکلینیک، آسم کودکان یکی از موارد اورژانسی بستری کودکان در بیمارستان‌ها به شمار می‌رود. تاکنون برای این بیماری درمانی ابداع نشده است و بیماری تا سنین بزرگسالی افراد ادامه می‌یابد.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از گیزمگ، محققان معتقدند که مادران باردار در دوران حاملگی می‌توانند با مصرف مکمل‌های اسیدهای چرب امگا ۳ می‌توانند از بروز آسم در نوزادان خود جلوگیری کنند.

دانشمندان دانشگاه کپنهاگن در تحقیقات خود، ۷۳۶ زن دانمارکی را در سه ماهه سوم دوران بارداری مورد مطالعه قرار دادند به طوری که مصرف روزانه مکمل امگا ۳ گرفته شده از روغن ماهی یا شبهه داروی روغن زیتون را برای آنها تجویز کردند. آنها در هفته ۲۴ بارداری زنان و یک هفته بعد از زایمان، از افراد تحت بررسی نمونه خون گرفتند و این نمونه‌ها را مورد آزمایش قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان داد که میزان امگا ۳ در خون زنانی که از مکمل امگا ۳ استفاده می‌کردند به طور قابل توجهی افزایش یافته.

دانشمندان بعد از تولد نوزادان این زنان، سلامت ۶۹۵ نوزاد را به مدت ۵ سال تحت کنترل گرفتند. این زمان دقیقا برابر زمانی است که بیشترین موارد علائم آسم کودکان بروز می‌کند. بررسی‌ها نشان داد نوزادانی که مادران آنها در دوران بارداری از مکمل های امگا ۳ استفاده کرده بودند در مقایسه با گروه دوم که روغن زیتون مصرف کرده بودند، ۳۰/۷ درصد کمتر در معرض ابتلا به آسم کودکان قر داشتند.

به طور کلی، اسیدهای چرب دارای حلقه‌های اشباع نشده نقش مهمی در واکنش سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کنند اما بیشتر ما مقادیر کافی از این اسیدهای چرب را مصرف نمی‌کنیم. ماهی‌های آب سرد مقادیر بالایی امگا ۳ دارند.

محققان از مدت‌ها قبل ارتباطی را میان ویژگی‌های ضدالتهابی چربی‌های امگا ۳، کاهش مصرف امگا ۳ در رژیم‌های غربی و بالا رفتن احتمال بروز آسم کودکان کشف کرده بودند. تحقیقات اخیر هم نتایج قبلی را اثبات می‌کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)