سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۲

اثر مفید دوچرخه‌سواری در بستر برای بستری‌شدگان در ICU

دوچرخه ثابت بیمار بخش مراقبت ویژه آی سی یو فیزیوتراپی

سلامت آنلاین- بر خلاف باورهای رایج مبنی بر خطرناک بودن هر گونه فعالیت بدنی زیاد برای بیماران بستری‌شده در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU)، دانشمندان بتازگی متوجه شده‌اند ورزش دوچرخه‌سواری در بستر می‌تواند سبب بهبودی سریع‌تر این بیماران شود.بر اساس نتایج یک مطالعه منتشرشده در مجله PLOS ONE به فیزیوتراپیست‌ها توصیه شده که با خیال راحت جلسات استفاده از دوچرخه‌های ثابت را برای بیماران بدحال بستری در بخش ICU حتی در مراحل اولیه بستری شدن آنها در این بخش شروع کنند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از هنس‌ایندیا، میشل خو، استاد دانشگاه مک‌مستر کانادا در این زمینه گفت: «مردم ممکن است گمان کنند بیماران بستری در ICU نباید فعالیت بدنی زیادی داشته باشند اما ما اکنون دریافته ایم که اگر این بیماران در ظرف دو هفته درون بسترشان ورش دوچرخه ثابت را شروع نکنند امکان راه رفتنشان هنگام ترخیص از بیمارستان به تعویق خواهد افتاد».
این محققان با مطالعه روی ۳۳ بیمار ۱۸ ساله یا بیشتر که در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) مرکز بهداشت و درمان سنت جوزف همیلتون بستری بودند به عنوان راهکاری درمانی، به آنها پیشنهاد انجام ۳۰ دقیقه دوچرخه‌سواری به صورت خوابیده به پشت در بستر را دادند. آنها ۶ روز در هفته با چنین شرایطی تحت نظارت و راهنمایی متخصصان رکاب زدند و دوچرخه‌ها نیز به تخت بیماران ثابت شده بود.
این عمل در ۴ روز اولیه باعث پایداری و سلامت جریان خون بیماران شد و افزون بر این محققان متوجه شدند بیمارانی که این کار باعث تقویت عضلات این گروه از بیماران نیز شده است. خطر آندروفی عضلات و ضعف ماهیچه‌های در بیمارانی که از مراحل اولیه مراقبت ویژه جان سالم به در ببرند طی چند روز اول بستری شدن بیماران در این بخش بسیار زیاد است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.