چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸

آقای نوبخت! لطفا افکارعمومی را قانع کنید

زهرا عرب - سردبیر

زهرا عرب

بررسی مواد موضوع سلامت در لایحه برنامه ششم توسعه از روز گذشته آغاز شد و نمایندگان محترم مجلس بندبند آن را (در فضایی نه آن‌قدرها آرام و موشکافانه، که ‌گاهی احساسی و شتابزده) بررسی کردند و به برخی بندها رای مثبت و به بعضی دیگر رای منفی دادند؛ نظراتی که قطعا برآمده از نظرات کارشناسی نمایندگان محترم بوده و قابل اجراست. در این میان اما نکته‌ای در ذهن مردم، افکارعمومی و کارشناسان سوال‌برانگیز شد؛ به ویژه آنها که به طور زنده مشروح مذاکرات مجلس را دنبال می‌کردند و می‌شنیدند.

آنچه طی سه سال گذشته بر بهداشت و درمان کشور رفته و اقداماتی که با سختی‌ و خون دل خوردن‌های فراوان جامه عمل و تحقق پوشیده، بدون تردید مایه مباهات نظام جمهوری اسلامی است. خدماتی که بعضی کوتاهی‌های بیش از سه دهه گذشته را تا حدودی جبران کرد و در نتیجه آنها، مردم تا حد زیادی از خدمات بهداشتی و درمانی که حقشان بود، بهره‌مند شدند.

طرحی بزرگ به نام «طرح تحول سلامت» اجرایی شد و با وجود همه مشکلات ادامه یافت. طرحی که بزرگ‌ترین وشاید بتوان گفت تنهاترین طرح اجتماعی دولت به شمار می‌رود و دولتمردان از جمله شخص رئیس جمهور همواره به آن بالیده و در دیدارهای خود با رهبری و گفتگو با مردم به عنوان طرحی موفق و همچون برگ برنده خود به آن افتخار کرده است.

نکته‌ای که توجه افکار عمومی را برانگیخت، موضعگیری محمد باقر نوبخت به‌عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه و عضو موثر دولت هنگام بررسی بندهای لایحه برنامه ششم بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت و نیز معاون رییس جمهور ، در همه موارد با موادی که در ارتباط مستقیم با طرح تحول سلامت داشت؛ مانند انتقال شورای عالی بیمه سلامت، امکان فعالیت پزشکان در دو بخش دولتی و خصوصی به دلیل کمبود پزشک در مناطق محروم و موارد دیگری چون آن، در مقام مخالف سخن گفت و سعی کرد نمایندگان را از تصویب این مواد و کمک به طرح تحول سلامت بازدارد!

برخی کارشناسان می‌گویند بسیار شبهه‌برانگیز بود که آقای نوبخت وقتی فضای مجلس را در تایید پیوستن شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت مشاهده کرد، نمایندگان را به ارائه لایحه‌ای دیگر از سوی دولت و ارجاع آن به مجلس در آینده حواله داد! موضوعی که سبب تعجب بسیاری از کارشناسان و شنوندگان مراحل تصویب مواد طرح شد. سوال دیگری که ذهن شنوندگان مذاکرات مجلس و سخنان آقای نوبخت را به خود مشغول کرد، این بود که اگر چنین لایحه‌ای در دولت آماده شده، چرا تاکنون  که طرح تحول با مشکلات عدیده مواجه بوده، ارائه نشده است و چرا هنگام تصویب برنامه ششم توسعه، مانع قانونی شدن آن شدند؟!

آقای نوبخت بهتر از هر کس دیگری می‌داند که مصوبات شورای عالی بیمه اکنون به پاشنه آشیل نظام سلامت و بویژه ادامه طرح تحول سلامت تبدیل شده است. اگر از «طرح تحول سلامت» به عنوان «افتخار دولت تدبیر و امید» یاد می‌شود و این دولت مدام متذکر می‌شود که بر آن می‌بالد، باید با صراحت از سخنگوی دولت پرسید: چرا مانع تصویب قانون برای اجرای آسان‌تر آن شدید؟

خوب است که جناب آقای دکتر نوبخت به این پرسش‌های اساسی افکار عمومی پاسخی در خور دهد؛ کارشناسان و مردم منتظرند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.