چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۳

کشف داغ: ارتباط سونا با پیشگیری از زوال عقل در مردان

حمام سونای خشک

سلامت آنلاین- تحقیقات ۲۰ ساله دانشمندان در فنلاند نشان می‌دهد که استفاده منظم مردان از حمام سونا باعث کاهش خطر ابتلا به زول عقل در آنها می‌شود.محققان بتازگی نتایج مطالعاتی را منتشر کرده‌اند که درباره ارتباط دمانس با به سونا رفتن مردانی است که بازه زمانی طولانی مدتی بین ۴ تا ۷ مرتبه در هفته از این نوع حمام استفاده می‌کرده‌اند. مردانی که در این گروه بودند به گفته محققان، به احتمال زیاد ۶۶ درصد کمتر از مردانی به زوال عقل مبتلا شده‌اند که فقط یک بار در هفته به سونا می‌رفته‌اند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مدیکال ژورنال، این مطالعه محققان دانشگاه استرن فنلاند برای اولین بار نشان داد که ارتباطی بین سونا رفتن و پیشگیری از خطر زوال عقل وجود دارد و در معرض حرارت خشک و یا مرطوب قرار گرفتن آن و تعریق در بدن منافع سلامتی به دنبال دارد.
تحقیقات پیشین همچنین نشانه‌هایی از ارتباط سونا با جلوگیری یا کاهش علائم سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا و آرتریت روماتوئید را نشان داده بود.
ارتباط بین سونا و پیشگیری از خطر بروز بیماری آلزایمر (که از جمله انواع دیگر زوال عقل به شمار می‌رود) با بررسی اطلاعات به دست آمده از تحقیقات قبلی و تحقیقی جدید روی ۲۰۰۰ مرد میانسال ساکن در بخش شرقی فنلاند حاصل شده است.
نتایج مطالعه جدید با عنوان «سونا به طور معکوسی با زوال عقل و ابتلا به آلزایمر در مردان میانسال فنلاندی مرتبط است» در مجله سن و سالمندی (Age and Ageing) منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.