پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۸

نگهداری دوقلوهای نارس اسکاتلندی در کیسه‌های پلاستیکی +عکس

دوقلو

سلامت آنلاین- والدین یک دوقلوی بندانگشتی در اسکاتلند پس از گذشت دو سال از رازی پرده برداشتند که باعث زنده ماندن دوقلوهایشان شد. به دلیل تولد زودرس و برای زنده ماندنشان، آنها داخل کیسه‌های پلاستیکی قرار داده شده بودند تا درجه حرارت بدنشان تأمین شود.

یک دوقلو در فوریه سال ۲۰۱۵ با وزن یک کیلو و ۳۶۰ گرم در اسکاتلند شمالی و در هفته ۲۵ بارداری متولد شدند. والدین آنها بعد از گذشت حدود ۲ سال از معجزه‌ای پرده برداشتند که باعث نجات جان این دوقلو شده است.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی‌میل، بیمارستان‌ها معمولا از بسته‌بندی‌های پلاستیکی برای گرم نگه داشتن بدن نوزادانی استفاده می‌کنند که پیش از موعد مقرر به دنیا آمده‌اند اما پزشکان در غرب اسکاتلند برای زندگیبخشی به دوقلوهای این زوج از کیسه‌های پلستیکی حبابی استفاده کردند.

بعد از ۴ ماه استفاده از بسته‌بندی‌های حبابی و چند مرتبه عمل جراحی، دوقلوها سرانجام مرخص شدند. پوست بدن آنها موقع تولد آنقدر شفاف بود که می‌شد جریان خون و ماهیچه‌هایشان را مشاهده کرد و همه تصور می‌کردند که این کودکان نارس شانسی برای زنده ماندن ندارند.

مادر این دوقلوها در ۱۴ سالگی مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک شده بود و پزشکان اعلام کرده بودند که بسختی باردار می‌شود. او در نهایت بعد از یک دهه تلاش و درمان، در ۳۴ سالگی باردار شد.

والدین این کودکان برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ تحت درمان IVF قرار گرفتند اما درمان هورمونی، تخمدان‌های مادر را بیش از حد تحریک کرد و هر کدام از آنها به اندازه یک خربزه بزرگ شدند. این اتفاق، راه رفتن را برای مادر دشوار کرده بود و باعث آب‌آوردن ریه‌هایش نیز شده بود.

او بعد از یک هفته بستری در بیمارستان بهبود یافت و پزشکان توانستند ۳۹ تخمک را از داخل تخمدان او خارج کنند که تنها ۳ عدد از آنها بارور شده بود. از این ۳ تخمک، تنها دو عدد از آنها قابلیت تبدیل شدن به جنین را پیدا کردند. پزشکان سپس این دو تخمک را داخل رحم قرار دادند و بعد از یک هفته، نتیجه تست‌های بارداری خانگی مثبت بود. اسکن‌های انجام گرفته نیز حاکی از وجود دو جنین داخل رحم او بود.

در هفته بیستم بارداری این زن دچار خونریزی‌های شدیدی شد و احتمال سقط جنین می‌رفت. پس از زایمان، مشخص شد که این خونریزی‌ها به دلیل پاره شدن هر دو جفت بوده است اما در هفته ۲۳ بارداری، به دلیل انقباضات شدید رحمی، پزشکان هشدار دادند که اگر در این زمان دو نوزاد را به دنیا نیاورند، احتمال زنده ماندن آنها بسیار کم است. در نهایت دو هفته بعد یعنی در هفته ۲۵ بارداری با بیشتر شدن انقباضات رحمی، پزشکان دوقلوها را به دنیا آوردند.

ابتدا یکی از دوقلوها به نام لوئیس با وزن ۶۵۰ گرم به دنیا آمد و ۲۹ دقیقه بعد لوگان، با وزن ۷۶۵ گرم متولد شد. پزشکان بلافاصله بعد از تولد، آنها را به قسمت مراقبت‌ ویژه‌ انتقال دادند و درون دستگاه مخصوص گذاشتند. لوگان بعد از ۴ هفته مبتلا به باکتری ای‌کولی، مننژیت، عفونت و سرماخوردگی شد اما در نهایت بعد از گذراندن ۱۳ روز در بیمارستان، بسلامت مرخص شد. این دوقلو در حال حاضر در سلامت به زندگی خود ادامه می‌دهند اما مادرشان برای اولین بار موضوع نگهداری آنها را در پلاستیک‌های حبابی بیان کرده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.