پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۸

ابداع حسگری در قالب دستکش برای تشخیص سرطان پستان

فنآوری پزشکی سنسور حسگر دستکش تشخیص سرطان پستان

سلامت آنلاین- برای زن‌ها معاینه و چک‌آپ منظم توده‌های غیر معمول در نواحی سینه بخصوص پستان مهم است و این معاینات نجات‌دهنده زندگی‌های بیشماری بوده است. به منظور کمک به تشخیص دقیق‌تر این فرایند، دانشمندان نوعی فنآوری را توسعه داده‌اند که از پس آن دستکشی ویژه با حسگری دقیق ساخته شده است.بتازگی دانشمندان و مهندسانی از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون موفق به ساخت دستکش‌های ویژه‌ای برای معاینه سرطان پستان شده‌اند که نه تنها به پزشکان در همین زمینه کمک خواهد کرد بل‌که جنبه‌های آموزشی هم برای رزیدنت‌های جوان و تازه‌کار خواهد داشت.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مجله Controlled Environments، پروفسور هانگروی جیانگ یکی از محققان دست‌اندرکار طرح به این مجله گفت: «منظور اصلی در ابداع این حسگرها کمک به تسهیل آموزش رزیدنتها بوده است اما ابداع ما برای استفاده عموم پزشکان در تشخیص سرطان پستان زنان نیز کارآمد است».
حسگرهای این دستکش با اندازه‌گیری فشار در بافت پستان، تغییراتی را که ممکن است نشان‌دهنده وجود توده‌های مشکوک باشد در قالب داده‌هایی قابل بررسی به کامپیوتر ارسال می‌کنند و متخصصان می‌توانند از این راه سرطان پستان یا سلامت آن را تایید کنند.
به گفته جیانگ، هرچند این دستگاه به حد کافی نوآورانه و کارآمد بوده که همین پاییز در کنفرانس Electrical and Electronics Engineers’ prestigious Sensors به رسمیت شناخته شده، اما هنوز باید کار بیشتری صورت گیرد تا حسگرها کوچکتر و راه بهتر و راحت‌تری برای دریافت و تفسیر داده‌ها از دستگاه پیش روی پزشکان قرار گیرد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)