جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۳

رخدادی بسیار غیر معمول در جهان

در تخمدان یک دختر ۱۶ ساله، مغز و جمجمه پیدا شد! +عکس

اتاق عمل جراحی لوازم جراحی

سلامت آنلاین- در جریان عمل جراحی آپاندیسِ یک دختر ۱۶ ساله در ژاپن، گروه جراحی با تراتوم بسیار غیر معمولی در جهان مواجه شدند: توموری حاوی یک مغز کوچک و در حال رشد در تخمدان این دختر پیدا شد که استخوان جمجمه‌ای نیز روی آن را پوشانده بود.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از نیوساینتیست، یک تومور ۱۰ سانتی‌متری طی عمل جراحی برای برداشتن آپاندیس دختری نوجوان در ژاپن کشف شد که پزشکان پس از قطع آن با انبوهی بافت چربی، موهای درهم‌پیچیده و یک ساختار ۳ سانتی‌متری مغزمانند پوشیده‌شده با صفحه‌ای نازک از استخوان جمجمه مواجه شدند.
تجزیه و تحلیل دقیق‌تر نشان داد که آنچه آنها یافته‌اند نسخه کوچکتری از مخچه است که معمولا زیر دو نیمکره مغز می‌نشیند. توده‌ای همچون ساقه مغز نیز در یک سمت آن دیده شد که مانند همان ساختاری است که معمولا به نخاع متصل می‌شود.
متخصصان گفته‌اند حدود یک‌پنجم از تومورهای تخمدان حاوی بافت خارجی از جمله مو، دندان، غضروف، چربی و عضله است. این تومورها اگرچه با عنوان «تروا» نیز شناخته می شوند اما اغلب خوش‌خیم هستند. در حالی که علت شکل‌گیری تراتوم تخمدان هنوز ناشناخته است، نظریه‌ای نیز حاکی از به وجود آمدن آن به دلیل سرکشی سلول‌های تخمک نابالغ و تولید بخش‌ها یا اعضای مختلف بدن است.


حال عمومی این دختر پس از برداشتن تومور، خوب و در حال بهبودی گزارش شده؛ بدون آن‌که عمل جراحی عوارضی برای وی به دنبال داشته باشد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.