شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲

وزیر بهداشت شخصاً پیگیر روند درمان کودک بجنوردی شد

سگ نگهبان، روده «امیرمحمد» ۵ ساله را خورد +عکس

امیرمحمد داوری / حمله سگ به کودک بجنوردی در خراسان شمالی

سلامت آنلاین- با انتشار خبر کوتاهی مبنی بر دریده شدن شکم کودک ۵ ساله‌ای به نام «امیرمحمد داوری» در بیرجند، موجی از واکنش‌ها و حرکت‌های مردمی در استان خراسان شمالی ایجاد شده است.گرسنگی سگی نگهبان باعث حمله بی‌رحمانه وی به کودک ۵ ساله‌ای شد که او را طعمه قرار داده و شکمش را درید. حالا امیر محمد داوری که تقریبا کل رده کوچکش را از دست داده است، کانون توجه هم‌استانی‌ها و شاید ملت ایران شده است.
به گزارش سلامت آنلاین، امیر محمد پسر ۵ ساله‌ای که با خانواده‌اش به نگهبانی در یک مرغداری مشغول بوده‌اند، براثر حمله سگ نگهبان دچار آسیب شد و به گفته پزشکان تقریبا به جز ۳ سانت، تمامی روده کوچک این کودک توسط سگ خورده شد و به سایر اعضای بدن وشکمش هم آسیب رسید.
اقدامات مقدماتی درمانی در بیمارستان امام علی (ع) بجنورد انجام شد اما شدت جراحات، لزوم اعزام امیر محمد را به مشهد را بیشتر کرد و این اقدام صورت گرفت.
سگ گزیدگی حادثه ناآشنایی در استان خراسان شمالی نیست وآمار حیوان گزیدگی در استان خراسان شمالی بالاست. انتشار تصاویری از شرایط امیر محمد آنقدر دلخراش بود که موج همدردی مردم را به همراه داشت. این روند به گونه‌ای استمرار یافت که مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی اعلام کرد ضمن بررسی ماهیت این موضوع، این سازمان آمادگی دارد؛ برای انتقال این بیمار به شیراز تمامی امکانات و هزینه‌های لازم را عهده دار شود.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان شمالی نیز گفت: نگرانی بابت تامین هزینه‌های درمان امیرمحمد که دچار حادثه گاز گرفتگی سگ شده، وجود ندارد.
محسن رعنایی اظهار داشت: درمان امیرمحمد در اولویت نخست قرار دارد و اکنون این بیمار از بخش مراقبت‌های ویژه خارج شده و در بخش بستری است.
وی افزود: خانواده امیر محمد تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان است و بیمه تمام تعهدات خود را برای انجام درمان انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه اقدامات اولیه درمانی برای امیر محمد در بجنورد انجام شد گفت: امیر محمد برای ادامه درمان به بیمارستان «شیخ» اعزام شد و تحت نظر پزشکان فوق تخصص جراحی اطفال در حال درمان است.
رعنایی تکرار کرد: سازمان بیمه سلامت بر اساس وظایف خود تامین هزینه‌های درمان امیرمحمد را همچون سایر بیمه شدگان برعهده دارد.
وی تصریح کرد: علاوه بر آن تلاش داریم تا بخشی از هزینه‌های مددکاری در بیمارستان تخفیف داده شود.


در همین حال وزیربهداشت هم شخصا پیگیر درمان کودک ۵ساله شده است.
معاون استاندار استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه استاندار خراسان شمالی و وزیر بهداشت و درمان شخصا پیگیر درمان امیرمحمد ۵ساله هستند گفت: به گفته پزشک متخصص معالج، وضعیت درمانی امیرمحمد داوری رو به بهبود است و برای تکمیل درمان بایستی منتظر بهبودی کامل شرایط جسمی، روحی و ترمیم کامل زخم‌ها باشیم
محمود دلپسند معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی که روز جمعه به نمایندگی از استاندار خراسان شمالی و به همراه رئیس دانشگاه علوم پزشکی بجنورد و اقای نیری از مشاوران استاندار، از این کودک ۵ ساله که به دلیل از بین رفتن روده‌هایش به دلیل حمله سگ در بیمارستان شیخ مشهد بستری است عیادت کرد.
او با اشاره به عیادت انجام شده تصریح کرد: امیرمحمد هم اینک بر اساس فرایند درمان به هوش آمده و حرف می‌زند، خوراک از طریق مایعات تزریق می‌شود.
وی تصریح کرد که به گفته پزشک معالج فعلا موضوع اعزام کودک به شیراز مطرح نیست و هر کاری نیاز باشد با گذشت زمان در مشهد انجام خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان شمالی با اشاره به اینکه همه مسوولان استانی و کشوری بویژه شخص وزیر بهداشت و درمان در جریان فرایند درمان این کودک ۵ ساله قرار گرفته است تصریح کرد: وزیر بهداشت همچنین شخصا پیگیر ارایه خدمات به امیرمحمد می‌باشند.
این اتفاق ناگوار در یکی از روستاهای جلگه شوقان خراسان شمالی رخ داد و باعث پاره شدن شکم و خورده شدن بیش از ۹۰ درصد روده کودک ۵ ساله توسط سگ گرسنه شد.
پدر کودک وقتی به دنبال امیرمحمد می‌گردد متوجه صدای ناله‌های فرزندش که در چنگال سگ گرفتار شده، می‌شود و برای رهایی و نجات او به سگ حمله می‌کند و با نجات دادن او از زیر دندان‌های سگ در حالی شکم پاره پارهٔ امیر محمد نشان از وخامت حال وی دارد، بلافاصله کودک را به بیمارستان امام علی (ع) بجنورد و اتاق عمل و سپس برای انجام درمان تکمیلی به مشهد می‌رسانند. (ایرنا)