شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸

دانشمندان آناتومی عضو جدیدی از بدن انسان را کشف کردند

کشف عضو جدید بدن / مزانتر

سلامت آنلاین- دانشمندان بتازگی اعلام کرده‌اند که موفق به شناسایی عضو جدیدی در سیستم گوارشی شده‌اند و حدس می‌زنند این اندام که «مزانتر» نامیده شده، به روده و معده متصل است و احتمالا وظایفی چون اتصال و نگهداری روده کوچک، لوزالمعده، طحال و سایر اندام مجاور به دیواره شکم را عهده‌دار است یا کارکردی فراتر از اینها دارد.با انجام یک مطالعه پزشکی که ۴ سال طول کشیده است، دانشمندان موفق به شناسایی یک عضو بدن انسان و آناتومی آن در ناحیه روده و معده شده‌اند که با عنوان مزانتر (mesentery) از آن یاد می‌شود و اکنون معلوم شده تمام آنچه در تصویر منتشرشده از سوی آنها نشان داده شده، ساختاری واحد و یکپارچه با وظایفی خاص است.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از شورت‌لیست، این محققان هنوز دقیقاً درباره کارکرد مزانتر به آگاهی‌های زیادی دسترسی ندارند و نمی‌دانند که آیا باید آن را به عنوان بخشی از روده، عروق، غدد درون ریز، قلب و عروق و یا سیستم ایمنی محسوب دارند یا نه اما به گفته سرپرست این تحقیق، دکتر «جی. کالیون کوفی»، استاد جراحی دانگشاه لیمریک، عضو مذکور در همه این اعضا نقشی مهم به عهده دارد.
او گفت: «فعلاً ما فقط توانسته‌ایم آناتومی و ساختار آن را مشخص کنیم. گام بعدی، درک عملکرد آن است. اگر بتوان این عملکرد و کارکرد را شناسایی کرد، رفتار غیر طبیعی و بیماری‌های مرتبط با آن نیز شناسایی می‌شود».
آنها همچنین گفته‌اند به طرز شگفت‌انگیزی، نابغه تاریخ، لئوناردو داوینچی، مزانتر را در مقالاتی که قدمتشان به سال ۱۵۰۸ میلادی می‌رسد توصیف کرده اما پزشکان در طول قرن‌ها به طور کلی توجهی به آن نداشته‌اند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.