شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۰

کشف راهی برای التیام زخم بدون تشکیل اسکار

التیم جای زخم بریدگی

سلامت آنلاین- محققان با تبدیل رایج‌ترین نوع سلول‌های یافت شده در زخم به سلول‌های چربی، موفق شدند زخم‌ها را بدون برجای ماندن اثری از آن‌ها درمان کنند.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از زی نیوز، «جرج کاستاریلز» از دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا گفت: ما می‌توانیم روند التیام زخم را دستکاری کنیم تا به جای ایجاد اسکار، به بازسازی پوست منجر شود.
پوست معمولا حاوی سلول‌های چربی موسوم به «آدیپوسایت‌ها» است، اما این سلول‌ها به محض التیام زخم و تبدیل به اسکار، از بین می‌روند. رایج‌ترین سلول‌هایی که در زخم‌های در حال ترمیم یافت می‌شوند، می‌وفیبروبلاست‌ها هستند که تصور می‌رفت صرفا موجب تشکیل اسکار می‌شوند.
بافت اسکار همچنین فاقد فولیکول مو است و همین امر موجب ظاهر غیرعادی آن در قیاس با مناطق دیگر پوست می‌شود.
محققان با محور قرار دادن این خصیصه‌ها، سلول‌های می‌وفیبروبلاست را به سلول‌های چربی که منجر به تولید زخم نمی‌شوند، تغییر دادند.
به گفته محققان، اسرار کار این است که ابتدا بازسازی فولیکول‌های مو صورت بگیرد و سپس چربی در واکنش به سیگنال‌های ناشی از این فولیکول‌ها، تولید می‌شود.
این مطالعه نشان داد که مو و چربی به طور جداگانه اما نه مستقل، تولید می‌شوند.
محققان در طی بررسی این پرسش که چه چیزی سیگنال را از مو به سلول‌های چربی ارسال می‌کند، عاملی به نام پروتیین BMP کشف کردند. این پروتیین به می‌وفیبروبلاست‌ها دستور می‌دهد که به چربی تبدیل شوند.
این یافته‌ها می‌تواند به ابداع درمان‌های جدیدی برای کمک به التیام زخم بدون تشکیل اسکار منجر شود. (ایرنا)