شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۳

به کار انداختن ایمپلنت‌های پزشکی با سلول‌های خورشیدی پوشیدنی

دستگاه پوشیدنی سلول خورشیدی

سلامت آنلاین- دانشمندان مهندسی پزشکی موفق شده‌اند از سلول‌های خورشیدی پوشیدنی برای به کار انداختن وسایلی کاشتنی در بدن همچون ابزارهای ضربان‌ساز قلب بهره بگیرند.در دنیای فنآوری پزشکی، دانشمندان موفق به ساخت منبع تغذیه‌ای شده‌اند که می‌تواند با استفاده از نیروی خورشید دستگاه‌هایی همچون ضربانساز قلب را در بیماران به کار اندازد و نیروی لازم برای کار آن را فراهم آورد.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مجله سالانه Biomedical Engineering، یک مطالعه جدید نشان داده است که استفاده از سلول‌های خورشیدی کاشتنی زیر پوست برای تامین نیروی ایمپلنت‌های پزشکی رویکردی علمی است.
مزایای بالقوه تامین انرژی ایمپلنت‌های پزشکی با استفاده از انرژی خورشیدی برای پیشگیری از بروز مشکلات جایگزینی یا شارژ باتری در گروه‌های تحقیقاتی متعدد منجر به توسعه نمونه‌های اولیه سلول‌های خورشیدی کوچکی شده که می‌توان آنها را زیر پوست کاشت و از انرژی نوری برای تامین نیروی ایمپلنت‌های پزشکی در زیر پوست استفاده کرد.
گروهی به سرپرستی لوکاس بروچر از بیمارستان دانشگاهی برن در سوئیس، دستگاهی با ۱۰ سلول خورشیدی را ابداع کرده‌اند که می‌توان آن را بر بازو بست و بدین طریق قدرت کافی برای کار وسایلی را تامین کرد که نیاز به منابع تغذیه‌ای همچون باتری دارند.


در این کار تحقیقی، ۳۲ داوطلب در سوئیس طی چهار فصل سال به مدت یک هفته این دستگاه را همراه داشتند. محققان در بررسی کارکرد آن متوجه شدند که بدون در نظر گرفتن زمان سال، حتی در فردی که کمترین قدرت خروجی را دریافت می‌کند نیز می‌توان ۱۲ میکرووات برق را از این راه به دست آورد. این میزان به طور متوسط ۵ تا ۱۰ میکروات بیش از آن است که به طور کلی یک ضربانساز قلبی برای کار نیاز دارد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.