یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۲

مرگ سالانه ۵ میلیون نفر در نتیجه ابتلا به دیابت

دستگاه آزمایش قند خون بیماری دیابت

سلامت آنلاین- به گفته رئیس انجمن آترواسکلروز، در حالی که بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و نارسایی مزمن کلیه از عوارض دیابت است، سالانه ۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری و یا در نتیجه عوارض دیابت جان خود را از دست می‌دهند.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن آترواسکلروز ایران، دکتر مسعود قاسمی در آستانه برگزاری ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در ارتباط با دیابت اظهارداشت: دیابت یا بیماری قند که در واقع بیماری ناشی از اختلال متابولیسم یا عملکرد و ساز و کار بدن است به یک معضل جهانی در زمینه بیماریهای بشر امروزی تبدیل شده است.
وی اضافه کرد: علائم رایج و متداول دیابت، احساس تشنگی غیر معمول، نیاز به دفع ادرار بیش از اندازه و غیر عادی، افزایش اشتها و احساس گرسنگی غیر متناسب با فعالیت است که باید این نشانه‌ها را جدی گرفت.
او انواع بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی مزمن کلیه، زخم‌های مقاوم به درمان بویژه در پا‌ها، آسیب در دید و بینایی را از عوارض دیابت معرفی کرد و یاد آور شد: دلیل بروز بیماری قند یا دیابت، یا کم شدن ترشح انسولین از لوزالمعده است و یا عدم توانایی سلول‌های بدن برای استفاده از انسولین به منظور جذب قند وارده به بدن؛ گاهی هم هر دو عارضه با هم برای فرد دیابتی پیش می‌آید.
رئیس ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد در مورد خاطر نشان کرد: کاهش وزن، رژیم غذایی کم شیرین، عدم مصرف سیگار، کنترل فشار خون، مراقبت از بهداشت پا‌ها اقدامات مناسب برای پیشگیری از دیابت بزرگسالان و یا کاهش عوارض آن نزد فرد مبتلا به شمار می‌رود.
قاسمی با اعلام اینکه آمار مبتلایان به دیابت در جهان ۴٢٠ میلیون نفر است، گفت: ٩٠ درصد این گروه مبتلا به نوع دوم یا‌‌ همان دیابت بزرگسالان هستند. همچنین آمار نشان می‌دهد که کمی کمتر از ۱۰درصد مردم ساکن در کره زمین دچار دیابت می‌شوند و هر سال حدود پنج میلیون نفر در اثر دیابت فوت می‌کنند. همچنین در بیماران دیابتی بالای ۶۵ سالگی احتمال حوادث قلبی بسیار بیشتر است.
وی افزود: حداقل ٣٠ دقیقه در روز برای دست کم پنج روز در هفته راهپیمایی یا معادل آن همچنین حدود ٢۵ دقیقه برای سه روز در هفته ورزش هوازی سریع برای کسانی که پزشک مجاز دانسته، می‌تواند در مقابله با دیابت مؤثر باشد.
ششمین همایش قلب و فناوری‌های نوین و همایش مشترک قلب، اعصاب و غدد ۱۴ و ۱۵ بهمن در پژوهشگاه نیرو برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.