یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹

قابلیت رشد قسمت تشخیص چهره در مغز پس از بزرگسالی

مغز انسان

سلامت آنلاین- در حالی که قبلاً تصور می‌شد رشد بافت مغزی پیش از بلوغ و رسیدن به سنین بزرگسالی، و پس از برقراری ارتباط اعصاب برای ایجاد انطباق بین یکدیگر متوقف می‌شود، مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که یک منطقه خاص مغز پس از بلوغ به رشد خود ادامه می‌دهد.تحقیقات جدید حاکی از آن است که منطقه‌ای در مغز با مسئولیت پردازش اطلاعات مرتبط با تشخیص چهره، پس از بلوغ و در سنین بزرگسالی همچنان رشد می‌کند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از بابونیوز، گروهی از محققان در دانشگاه استنفورد به سرپرستی «جسی گومز»، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم اعصاب، با انجام اسکن ام‌آرآی از مغز ۲۲ کودک در سن ۵ تا ۱۲ سالگی و ۲۵ بزرگسال ۲۲ تا ۲۸ ساله، فعالیت مغزی آنها را تحت نظر قرار دادند.
این گروه با بررسی تصاویر اسکن‌شده در چینخوردگی‌های دوکی منطقه‌ای از مغز متوجه بروز تغییراتی قابل توجه شدند که باعث تشخیص چهره یکی از دیگری می‌شود.
تغییرات، افزایش ۱۲/۶ درصدی بافت مغز را طی گذر از دوران کودکی به بزرگسالی نشان می‌داد و محققان دریافتند کسانی که بیشترین مقدار رشد بافت در شکنج‌های دوکی را دارند قابلیت بهتری نیز در شناسایی چهره‌های متفاوت از خود نشان می‌دهند.
اعتقاد بر این است که دلیل رشد بافت مغزی در این ناحیه نیاز بیشتر انسان به شناخت و تشخیص بهتر چهره‌ها در پی افزایش تعاملات اجتماعی او در محافل گوناگون و در طول زمانی است که به سال‌های عمرش افزوده می‌شود. در کودکی نیاز انسان شاید محدود به شناسایی چهره والدین و نزدیکانی باشد که مدام آنها را در کنار خود می‌بیند اما در جوانی علاوه بر اعضای خانواده، تفکیک و تشخیص چهره دوستان و بسیاری از مردمی هم به این نیاز اضافه می‌شوند که با آنها تعامل داریم و به همین سبب مغز باید خود را با این نیاز انطباق دهد.
این مطالعه همچنین نشان داد تراکم بافت مغزی در این ناحیه، زمانی که انسان به حدود ۳۰ سالگی خود می‌رسد شروع به تثبیت می‌کند.
جزئیاتی بیشتری از این تحقیق در مجله Science منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)