چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴

تلاش دانشمندان در مصر برای حفظ بیشتر محیط زیست

پوست میگو، جایگزین کیسه‌های خرید پلاستیکی می‌شود

کیسه خرید پلیمری زیست تخریب پذیر

سلامت آنلاین- گروهی از زیست‌مهندسان در مصر در حال توسعه جایگزینی جدید برای کیسه‌های پلاستیکی مخرب سلامت محیط زیست هستند که به جای مواد رایج، در ساخت آن از پوست میگو استفاده شده است.


کیسه‌های پلاستیکی به دلیل آن‌که بسیار دیر به طبیعت بازمی‌گردند مشکلات زیست‌محیطی فراوانی را برای زندگی موجودات زنده روی کره زمین رقم می‌زنند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از نیواطلس، در همکاری مشترکی میان یک گروه از مهندسان زیستی از دانشگاه ناتینگهام و دانشگاه نیل در مصر، راه‌حلی برای استفاده از پوست میگو به جای کیسه‌های پلاستیکی کنونی بررسی شده که قابلیت زیست‌تخریب‌پذیری بیشتری نسبت به مواد مخرب محیط زیست دارد.
استفاده از کیسه‌های پلاستیکی رایج ممکن است اکنون راحت‌تر به نظر برسند اما آنها برای محیط زیست مشکلاتی در پی دارند و بویژه برای کشورهای در حال توسعه همچون مصر دردسرسازند. بهره‌گیری از این کیسه‌ها، آلودگی آب‌ها، مخارج زیاد دفع و ضرر رساندن به موجودات زنده همچون گیاهان را به دنبال دارد و به گفته مقامات مصری، استفاده بیشتر از این کیسه‌های رایج بخصوص به کشت پنبه و مواد غذایی در این سرزمین آسیب می‌رساند.


به منظور جلوگیری از صدمات بیشتر، گروهی با استفاده از «کیتوزان» در حال ساخت کیسه‌هایی هستند که خواص سبزتر و مضرات کمتری نسبت به کیسه‌های رایج خرید دارد. کیتوزان پلیمری ساخته بشر است که از پوست میگو به دست می‌آید. دانشمندان قصد دارند از این طریق به تولید مواد نانوکامپوزیت زیست‌پلیمری دست یابند که در شرایط کنونی مصر جانشین کیسه‌های خرید شود و در عین حال هم ارزان و هم زیست‌تخریب‌پذیر باشد.
به گفته محققان، کربنات کلسیم کیتوزان به‌دست‌آمده از پوست میگو در این آزمایش‌ها با استفاده از اسید حذف شده و سپس با استفاده از یک محلول قلیایی سعی شده این ماده از یک شکل خاص پلیمری به شکل ورقه‌ای تبدیل شود که می‌توان آن را با بهره‌گیری از روش‌های مرسوم تولید به شکل کیسه‌های پلاستیکی پردازش کرد و مورد استفاده قرار داد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)