پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:

کاهش ۱۸ درصدی پرداخت از جیب مردم با اجرای طرح تحول سلامت

طرح تحول نظام سلامت

سلامت آنلاین- سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد که متوسط پرداخت از جیب مردم تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت بین ۵۶تا ۵۸ درصد بود که ظرف دو سال گذشته به کمتر از ۴۰درصد کاهش یافته است.

به گزارش سلامت آنلاین، ایرج حریرچی در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اظهار داشت: کاهش این میزان پرداختی از جیب مردم تاکنون در هیچ کشوری از جهان اجرایی و عملیاتی نشده است.

وی یادآور شد: افزون بر ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور تاکنون از طرح تحول نظام سلامت بهره منده شده اند.

حریرچی خاطرنشان کرد: از زمان آغاز اجرای طرح تحول نظام سلامت (اردیبهشت ۹۳) تاکنون، میزان پرداختی از جیب مردم افزون بر ۱۰۰هزار میلیارد ریال کاهش پیدا کرده است.

وی ابراز داشت: افزون بر ۹ میلیون نفر از جمعیت کشور در طول یک سال از اجرای طرح تحول سلامت بیمه شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: این در حالی است که در کشوری همچون آمریکا با هزینه های هنگفت در بخش سلامت در طول هشت سال گذشته ۲۱میلیون نفر بیمه شدند.

حریرچی ابراز داشت: میزان بودجه سالانه حوزه سلامت در آمریکا افزون بر ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار است در حالی که کل بودجه اختصاصی نظام سلامت در ایران سال گذشته کمتر از ۳۱ میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: میزان بودجه بخش سلامت از محل منابع جدید نیز ۲.۸ میلیارد دلار پیش بینی شده است.

حریرچی با بیان اینکه نظام سلامت ایران در طول سه سال اخیر به متوسط منطقه رسیده، گفت که رویکرد و اهتمام ویژه دولت یازدهم و شخص رئیس جمهوری برای اجرای طرح تحول نظام سلامت بهبود شاخص ها و افزایش میزان رضایتمندی مردم است.

وی ضرورت و ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور و همکاری و همیاری تمامی سازمان ها و نهادهای خارج از حوزه سلامت برای اجرای موفق تر آن را یادآور شد و گفت: در حالی که تا حدود یک دهه گذشته ۷۰درصد جمعیت کشور در روستاها ساکن بودند اکنون میزان جمعیت شهری به بیش از ۷۲ درصد رسیده است.

حریرچی تاکید کرد که اکنون افزون بر ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار حاشیه نشین در سطح شهرها و مناطق مختلف کشور وجود دارند که وجود چنین چالش هایی اهمیت و ضرورت ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت را دو چندان کرده است.

وی با توجه به رشد شاخص های سلامت در کشور در طول بیش از چهار دهه گذشته در ایران گفت که میانگین امید به زندگی در بین زنان و مردان به ترتیب از ۴۵ سال به حدود ۸۰.۴ و ۷۶.۶ درصد رسیده است.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد که میزان مرگ و میر کودکان زیرپنج سال نیز از ۱۷۶ نفر به ازای هر یکهزار نفر اکنون به زیر ۲۰ نفر به ازای هر هزار نفر رسیده است.

حریرچی شمار تخت های موجود بیمارستانی در سطح کشور را افزون بر ۱۲۸ هزار تخت ذکر کرد و گفت: ۵۷درصد این تخت ها فرسوده و فاقد بهسازی هستند.

وی میزان تخت های مورد نیاز برای کل بیمارستان ها و کلینیک های درمانی در سطح کشور را افزون بر ۱۰۰ هزار مورد ذکر کرد.

دکتر اورنگ ایلامی در این آیین به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی یاسوج معرفی و از خدمات رضا چمن رئیس پیشین این دانشگاه نیز تجلیل شد.(ایرنا)