چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۷

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با سلامت آنلاین تشریح کرد:

چرا تشنج در خواب را باید جدی گرفت؟

خونریزی مغزی

سلامت آنلاین- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با تشریح عوامل ایجاد تشنج در خواب، ازمبتلایان به این بیماری خواست برای بررسی علت بیماری خود بدون فوت وقت، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

 دکتر سید محمدعلی اکبریان نیا در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: همانطور که تشنج در بسیاری از کودکان رخ می دهد، در افراد بزرگسال هم به همان صورت ممکن است اتفاق بیفتد. تشنج در خواب علتهای مختلفی از جمله استرسهای روحی ، فشارهای عصبی ، تغذیه و حتی اختلال در خواب ممکن است زمینه ساز تشنج باشد ، اما علت اصلی بیماری باید بررسی شود.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: اختلال تنفسی، وقفه های تنفسی حین خواب، سکته های مغزی، تنگی عروق مغزی، چاقی، اختلالات خواب و مصرف داروها از عوامل ایجاد تشنج به شمار می رود. 

وی همچنین هشدار داد : هنگام خواب ممکن است  مواد غذایی معده دچار ریفلاکس شده و با حرکت به سمت ریه‌ها مجرای تنفسی را مسدود کند و به خفگی و در نهایت مرگ ناگهانی  منجر شود. به همین دلیل تشخیص علل و عوامل تشنج درخواب از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، بنابراین بیمار باید هر چه سریعتر  تحت درمان قرار گیرد. 

دکتر اکبریان‌نیا افزود: در مراحل اولیه بیمار  باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت تحت کنترل نوار مغزی باشد و علت بیماری تحت نظر پزشک معالج مورد بررسی قرار گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تشنج با صرع متفاوت است، گفت: هر صرعی ممکن است با تشنج همراه باشد، ولی هر تشنجی صرع نیست. صرع در حقیقت با انقباضات نابه‌جای عضلانی همراه است که  به اختلال در سطح هوشیاری نیز منجرمی شود. گاهی برخی افراد بر اثر مصرف یک دارو مانند ترامادول و یا مصرف مواد مخدری مانند شیشه و یا کمبود کلسیم دچار تشنج می شوند.

وی در پاسخ به پرسش سلامت آنلاین در باره تفاوت تشنج در کودکان و بزرگسالان گفت: تشنج در کودکان ممکن است با پرش عضوی از بدن همراه باشد، ولی در بزرگسالان اینطور نیست و ممکن است همه اندام ها را  درگیر کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.