سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۶

مشروبات الکلی؛ سالی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار انسان را می کشد

الکل الکلی الکلیسم معتاد افسردگی

سلامت آنلاین- رئیس اداره مواد و داروهای تحت کنترل سازمان غذا و دارو، تاکید کرد: سالانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار مرگ در جهان، ارمغان شوم مشروبات الکلی است.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر سعدالله پرویزی اظهار کرد: آمار بالای بیماری ها و خطرات حاصل از مصرف مشروبات الکلی قاچاق در حدی است که طبق آمار منتشر شده سازمان بهداشت جهانی، یک سوم بیماری های قلبی و عروقی و دیابت ناشی از مصرف الکل است که این مصرف بنابر همان آمار مذکور سالانه سبب مرگ سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در جهان می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از محصولاتی که بصورت قاچاق وارد کشورهای مختلف و البته کشور ما می شود مشروبات الکلی است، افزود: متولی نظارت بر تولید الکل های طبی  در کشور ایران صرفا سازمان غذا و داروست  که در یکی دوسال اخیر با شدت عمل و سختگیری هایی که در مبحث PMS یا همان کنترل کیفیت محصول در سطح عرضه انجام شده است اطمینان به  کیفیت این قبیل فراورده ها بیش از پیش شده است.

پرویزی عنوان کرد: توزیع این الکل ها نیز با هدف جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و پیشگیری از خطرات بر اساس ضوابط و بنا بر مصارف شخصی و صنعتی  صرفا با ارائه حواله و از طریق مراکز درمانی،  بیمارستانها و داروخانه ها امکان پذیر است. 

وی عنوان کرد: از آنجا که سلول های مغز، جز سلولهایی در بدن هستند که که ترمیم آنها براحتی ممکن نیست، الکل موجب کوچک شدن مغز، اختلال در حافظه و در افراد مسن موجب آلزایمر می شود.

پرویزی خاطرنشان کرد: اگر مقدار و ناخالصی تولید شده در مشروبات الکلی تقلبی و دست ساز ۳ تا ۴ میلی لیتر باشد، می تواند موجب کوری و یا حتی مرگ مصرف کننده شود.

وی اظهار داشت: مسمومیت با مشروبات الکلی دست ساز با علائمی مانند کاهش سطح هوشیاری، بدحالی، تهوع، استفراغ و گاهی تشنج همراه است و در صورت عدم درمان بموقع، احتمال آسیب شدید کلیه ها، از دست رفتن کامل بینایی به دلیل آسیب به قرنیه و عصب چشم، وجود دارد.