یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵

اثرات مضر الکل بر تحریک‌پذیری قشر مغز

ترک اعتیاد به الکل معتاد الکلی

سلامت آنلاین- در یک تحقیق جدید مشخص شده که مصرف الکل نه تنها عوارض جانبی بر مصرف‌کنندگان بر جا می‌گذارد بل‌که استفاده از الکل سنگین در دوران نوجوانی باعث تغییر تحریک‌پذیری قشر کورتیکال مغز در افراد می‌شود که نشان می‌دهد مضراتش بیش از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شده.محققان با انجام پژوهشی جدید دریافتند در نوجوانانی که به مدت طولانی الکل‌های سنگین مصرف می‌کنند، تحریک‌پذیری قشر مغز و ارتباطات و اتصالات عملکردی مغزی تغییر پیدا می‌کند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از زی‌نیوز، گروهی از محققان دانشگاه استرن فنلاند و بیمارستان دانشگاهی کوپیو، این تغییرات جسمی و روانی را طی تحقیقی در همین زمینه مشاهده کردند.
آنها گفته‌اند یافته‌هایشان نشان داده که پالس‌های پاسخ قشر مغز به تحریک مغناطیسی ترنسکرانیال (TMS) در میان کسانی بیشتر بود که الکل‌های قوی استفاده می‌کردند. عملکرد الکتریکی بیشتری در کورتکس مغزی با فعالیت بیشتر اسید آمینوبوتیریک گاما (GABA) در تحقیقات آنها نشان داده شده که با سیستم انتقالی اعصاب همراه بوده است.
محققان با بررسی اثرات نوشیدن الکل در سنین نوجوانی بر فعالیت الکتریکی و تحرک قشر مغز اشاره کرده‌اند که مصرف الکل در این سنین باعث تغییرات قابل توجهی در هر دو اعصاب انتقالی شیمیایی و الکتریکی مغز شرکت‌کنندگان در این مطالعه شده است، اگرچه که در هیچ‌کدام از آنها معیارهای تشخیصی مبنی بر وجود اختلال سوءمصرف در نظر گرفته نشده بود.
در یافته‌های این مطالعه که مجله بیولوژی اعتیاد (Addiction Biology) آن را منتشر کرده همچنین بصراحت اشاره شده است: «برای جوانان که مغزشان در حال رشد است، استفاده از الکل سنگین بشدت مضر است».
علاوه بر این یافته‌ها درباره مصرف الکل سنگین در سنین رشد مغز و مضراتی بیش از آنچه قبلا تصور می‌شد، به طور کلی مصرف الکل عوارض جانبی زیادی بر جا می‌گذارد که محققان گفته‌اند زمان می‌برد تا این اثرات در طول زندگی اشخاص آشکار شود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)