یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۲

یک ابزار کوچک برای تشخیص حرفه‌ای سرطان پوست

ابزار تشخیص سرطان پوست

سلامت آنلاین- محققان وسیله‌ای تازه عرضه کرده‌اند که گفته می‌شود با استفاده از الگوریتمی خاص می‌تواند سرطان‌های بالقوه را با همان دقت متخصصان پوست در آزمایش‌های اولیه تشخیص دهد.تطبیق‌پذیری و همه‌کاره‌شدن گوشی‌های هوشمند کم‌کم دارد اثرات جدی در جهان پزشکی به همراه می‌آورد؛ عرضه ابزارهایی که می‌توانند کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون، احتمال آپنه خوب و حتی ابتلا به اچ‌آی‌وی را با قابلیت واقعی نشان دهند نمونه‌ای از این فناوری‌ها به شمار می‌رود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دانشگاه استنفورد، سرطان پوست یکی از مشکلاتی است که محققان دانشگاه استنفورد بتازگی توانسته‌اند ابزاری نیز برای تشخیص آن عرضه کنند. آنها گفته‌اند این وسیله توانسته در آزمایش‌های اولیه علائم بالقوه سرطان را به صورت حرفه‌ای تشخیص دهد.
همانند همه سرطان‌های دیگر، تشخیص بموقع سرطان پوست نیز می‌تواند در زنده ماندن و شانس نجات فرد مبتلا مهم باشد. برای نوعی از سرطان پوستی به نام ملانوم، شانس بقای پنج‌ساله پس از تشخیص در مراحل اولیه ابتلا، ۹۷ درصد تخمین زده شده اما در مراحل دیرتر این میزان تنها به ۱۴ درصد می‌رسد. با این حال، همه افراد به مراکز درمانی یا آزمایشگاه‌های تشخیصی دسترسی مناسبی ندارند یا از عهده تامین هزینه‌های آن برنمی‌آیند تا تغییرات پوستی خود را زودبزود مورد بررسی قرار دهند.
بر همین اساس و برای افزایش شانس بهبودی در چنین مواردی متخصصان رایانه‌ای دانشگاه استنفورد شروع به ساخت یک الگوریتم هوشمند مصنوعی کردند که از نوعی یادگیری عمیق برای تشخیص سرطان پوست در مراحل اولیه استفاده می‌کند. یادگیری عمیق، به طور کلی، یعنی به جای توسعه سیستمی با پاسخ‌های از پیش آماده، خود سیستم توانایی رفع مشکل و دست یافتن به پاسخ را از طریق یادگیری و اصلاح اشکالات داشته باشد.
در این مورد، محققان برای ساخت پایگاه اطلاعاتی لازم، تقریباً ۱۳۰ هزار تصویر از ضایعات پوستی مرتبط با بیش از ۲ هزار بیماری مختلف را جمع‌آوری کردند و دانشکده پزشکی این دانشگاه نیز یک طبقه‌بندی مناسب از تصاویر فراهم آورد. از ۲۱ متخصص پوست آموزش‌دیده هم برای تشخیص ظایعات سرطانی از غیر سرطانی استفاده شد تا توان این دستگاه در تشخیص سرطان پوست به حداکثر برسد.
به گفته محققان، آزمایش‌ها نشان داد که هوش مصنوعی می‌تواند سرطان پوست را در سطحی قابل مقایسه با متخصصان حرفه‌ای طبقه‌بندی کند و تشخیص دهد.
مراحل انجام کار و جزئیات بیشتری از این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)ر