چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۳

نقش تغییر ژنی خاص در بروز سرطان پستان و تخمدان

سرطان پستان سرطان سینه

سلامت آنلاین- بر اساس یک مطالعه جدید معلوم شده که تغییراتی در ژن‌ها می‌تواند در ابتلا به سرطان‌های سینه و تخمدان سهم داشته باشد.


مطالعه‌ای تازه که جزئیات آن در Oncotarget منتشر شده، نشان داده است وجود نقص در یک ژن کلیدی موسوم به BRCA باعث ایجاد و رشد خودبخودی غدد سرطانی تخمدان و پستان می‌شود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از زی‌نیوز، بر اساس مطالعه محققان مرکز پزشکی لانوگون در دانشگاه NYU، ژنی موسوم به EMSY، توابعی به نام‌های BRCA1 و BRCA2 دارد که به عنوان عوامل موثر بر حفاظت بدن در مقابل سرطان تخمدان و پستان شناخته می‌شوند اما به شرطی که در حالت معمول یا نرمال باشند؛ وقتی معیوب شوند، ژن‌های BRCA جلوی خودایمنی بدن را در برابر اشتباهات ژنتیک سرطانزا می‌گیرند و غدد سرطانی شکل می‌گیرند و گسترش می‌یابند.
داگلاس لوین، نویسنده ارشد تحقیق می‌گوید: حالا که می‌دانیم چگونه تغییرات در ژن EMSY باعث رشد سلول‌های سرطانی می‌شود، می‌توانیم طرحی درمانی درافکنیم با امید به این‌که فعالیت آنها متوقف شود.
او ادامه می‌دهد: در حالت طبیعی، EMSY، BRCA1 و BRCA2 فرمانی به سلول‌های بدن می‌دهند تا پروتئینی ایجاد شود که برای ترمیم صدمات وارده بر DNA سودمند است. این صدمات می‌تواند منجر به بروز سرطان شود. وقتی این ژن‌ها تغییر پیدا می‌کنند، فرایند ترمیم مختل می‌شود و سرطان رشد می‌کند. فعالیت بیش از حد EMSY، مثل جهش‌های رخ‌داده در BRCA1 یا BRCA2، این فرمان‌ها را طوری تغییر می‌دهد که روند ترمیم آسیب‌های دی‌ان‌ای مسدود می‌شود.
علاوه بر این، تحقیقات مذکور نشان داد بخشی از پروتئین EMSY توسط آنزیمی به نام پروتئین kinase A دگرگون می‌شود. وقتی EMSY فعال‌تر از حالت عادی ظاهر می‌شود، این آنزیم با استفاده از پروتئین EMSY برای سرکوب فرایند ترمیم دی‌ان‌ای به طور کامل، واکنش نشان می‌دهد.
درک این روندها می‌تواند به دانشمندان در پیدا کردن راهی برای جلوگیری از جهش‌های ژنتیک منتهی به گسترش سرطان تخمدان و پستان کمک کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)