سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵

به اندازه کافی بخوابید چون کم‌خوابی آسم می‌آورد

بدخوابی بیخوابی بیدار شدن اختلال خواب ساعت دیروقت

سلامت آنلاین- یافته‌های جدید نشان می‌دهد افرادی که شب‌ها به میزان کافی نمی‌خوابند، سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به آسم قرار دارند. همچنین کسانی که تلاش می‌کنند شب‌ها تا دیر وقت بیدار بمانند بیشتر از دو برابر ممکن است دچار مشکلات ریوی کشنده شوند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از دیلی‌میل، متخصصان بر این باورند که خواب ناکافی باعث بروز تغییرات جسمی می‌شود و اثرات مضری را روی راه‌های هوایی می‌گذارد که می‌تواند خطر آسم را به همراه داشته باشد.

محققان نروژی در مطالعاتی، حدود ۱۸ هزار فرد بالغ بین ۲۰ تا ۶۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران از آنها خواستند شروع خواب و مشکلاتی که در کیفیت پایین خواب دارند و نیز هر گونه علائمی مبنی بر آسم را در ابتدا و انتهای تحقیقات گزارش دهند.

نتایج به دست آمده نشان داد افرادی که در خوابیدن دچار مشکل بودند ۶۵ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آسم طی ۱۱ سال بعد قرار داشتند. از سوی دیگر، در افرادی که تلاش می‌کردند شب‌ها دیرتر بخوابند و تا نیمه‌های شب بیدار می‌ماندند تا ۱۰۸ درصد احتمال بروز آسم افزایش یافته بود.

این یافته‌ها علاوه بر اینها نشان داد افرادی که خیلی زود از خواب بیدار می‌شوند و اغلب نمی‌توانند مجددا بخوابند ۹۲ درصد ممکن است دچار آسم شوند. کسانی که این مشکل را تقریبا هر شب تجربه می‌کنند، تا ۳۶ درصد در معرض ابتلا به آسم قرار دارند و افرادی که بیش از یک بار کیفیت خواب پایینی داشتند نیز تا ۹۴ درصد در معرض خطر ابتلا به آسم قرار گرفته بودند.

محققان با مطالعه درباره افراد مبتلا به بی‌خوابی مزمن دریافتند که آنها یک یا چند علامت آسم را ۱۰ سال زودتر بروز دادند به طوری که ۳ برابر بیشتر مستعد ابتلا به آسم بودند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)