دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در گفتگو با سلامت آنلاین:

تعامل بیمارگونه پزشک و بیمار پس از اجرای طرح تحول، برچیده شد

ویزیت رایگان در مناطق محروم

سلامت آنلاین- رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان این که قبل از اجرای طرح تحول سلامت، تعامل بیمار گونه ای میان پزشک و بیمار وجود داشت و برخی جراحان تا زیر میزی نمی گرفتند، اقدام به جراحی نمی کردند، گفت: اما پس از اجرای این طرح، علاوه بر این که پرداختی های نامتعارف حذف شد، هزینه های درمان نیز به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرد.

دکتر یوسف پریدار در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: قبل از طرح تحول سلامت، شرایط به نحوی بود که مردم برای درمان، خود تجهیزات پزشکی را تهیه و وارد بیمارستان می کردند که  همین مساله هزینه های گزافی را به دوش آنان تحمیل می کرد، اما پس از اجرای طرح تحول سلامت، نه تنها انواع ملزومات پزشکی در مراکز درمانی مستقر شد، بلکه کیفیت زیر ساخت های درمانی نیز ارتقا پیدا کرد.

وی با بیان اینکه پس از اجرای این طرح، پزشکان متخصص بخش خصوصی را واگذار کرده و با رضایت خاطر وارد سیستم دولتی شدند، ادامه داد: اما هم اکنون و با بدعهدی سازمان های بیمه گر در پرداخت بدهی های خود به بیمارستان ها و مراکز درمانی، پزشکان کم کم در حال دلسرد شدن هستند و در صورتی که  شرایط موجود با همین روند ادامه پیدا کند، شرایط سختی برای طرح تحول سلامت ایجاد می شود و مردم ناچار خواهند بود خود تجهیزات پزشکی مورد نیاز را تهیه کنند. علاوه بر این، هزینه های درمان نیز روند صعودی پیدا خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان این که بحث پرداخت معوقات هم اکنون در سطح رئیس جمهوری مطرح است، خاطرنشان کرد: در صورتی که مطالبات مراکز علوم دانشگاهی پرداخت نشود،  نظام سلامت و درمان با چالش های عدیده ای مواجه خواهد شد.

پریدار همچنین اظهار داشت:طرح تحول سلامت تحولات شگرفی در نظام سلامت و درمان ایجاد کرد. زمانی مردم دزفول به پزشک متخصص دسترسی نداشتند و برای درمان به مرکز استان یا شهرهای همجوار مراجعه می کردند، اما هم اکنون در اغلب رشته ها، پزشک متخصص در اختیار داریم. البته در حوزه رادیولوژی هنوز با کمبود مواجه هستیم که پاسخگوی نیاز مراجعان نیست.

وی عنوان کرد: در رشته های تخصصی با مشکل خاصی مواجه نیستیم، اما در رشته های فوق تخصصی همچون جراحی عروق، آنکولوژی، روماتولوژی و نفرولوژی هنوز در مضیقه هستیم که البته در این خصوص با وزیر بهداشت مکاتباتی انجام داده ایم که امیدواریم منتج به نتایج خوبی شود.