شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۱

نقش باکتری‌های روده‌تان در سرعت بخشیدن به آلزایمر

مراقبت سالمندان بازنشستگی پرستار پیری بازی فکری پیرزن مسن الزایمر فراموشی سیان زوال عقل

سلامت آنلاین- آیا می‌دانستید باکتری‌های موجود در روده شما ممکن است باعث سرعت گرفتن احتمال ابتلایتان به بیماری آلزایمر شود؟ یک مطالعه جدید پرده از نقش این باکتری‌ها در بیماری مذکور برداشته است.تحقیقی تازه نشان داده است که باکتری‌های روده می‌توانند سهم و نقش مهمی در تسریع بیماری آلزایمر داشته باشند که رایج‌ترین نوع زوال عقل به شمار می‌رود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از زی‌نیوز، محققان دریافتند که موش‌های مبتلا به آلزایمر ترکیب متفاوتی از باکتری‌های روده‌ای را در مقایسه با موش‌های سالم دارند.
در موش‌های بدون باکتری پلاک بتاآمیلوئید (beta-amyloid plaque) تا حد قابل توجهی کمتر دیده شد. این توده هنگام ابتلا به بیماری آلزایمر در رشته‌های عصبی تشکیل می‌شود.
«فریدا فک‌هالنیوس» از دانشگاه لوند در سوئد گفت: مطالعه ما تحقیقی منحصر به فرد محسوب می‌شود که ارتباط سببی مستقیمی بین باکتری‌های روده و ابتلا به بیماری آلزایمر را نشان داد. باید توجه کرد پلاک در مغز موش‌هایی که به طور کامل فاقد باکتری بودند به میزان بسیار کمتری گسترش یافته بود.
او اضافه کرد: این نتایج بدان معناست که اکنون ما می‌توانیم شروع به تحقیق کنیم تا راهی بیابیم که جلوی این بیماری را بگیرد یا شروع آن را به تاخیر اندازد.
محققان گفته‌اند که باکتری‌های روده اثر عمده‌ای بر نحوه تعامل بین سیستم ایمنی بدن، مخاط روده و رژیم غذایی ما بر جا می‌گذارند. ترکیب میکروبیوتای روده بستگی به باکتری‌هایی دارد که ما هنگام تولد، از طریق ژن‌ها و رژیم غذاییمان دریافت می‌کنیم. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.