پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۴

آزمایش موفقیت‌آمیز واکسن ابولا روی انسان

واکسن ابولا

سلامت آنلاین- محققان بعد از تلاش‌های متمادی سرانجام موفق به تولید واکسن ابولا شدند و اولین فاز آزمایش انسانی آن را در انگلستان انجام دادند.

شیوع ویروس ابولا در سال ۲۰۱۴ اتفاق تکان‌دهنده‌ای بود که بیش از ۱۱ هزار نفر را در غرب آفریقا به کام مرگ کشاند. این تراژدی دانشمندان را به تکاپو واداشت تا با تلاش‌های شبانه‌روزی خود بتوانند راه‌حلی برای جلوگیری از ابتلا به این واکسن پیدا کنند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از bbc، در همان سال خبرهایی حاکی از تولید واکسن ابولا در دنیا مخابره شد و توجه زیادی را از سوی بیماران و مراکز درمانی بهداشتی به خود جلب کرد. آزمایش‌های اولیه‌ای که روی انسان انجام گرفت، امیدبخش بود به گونه‌ای که سازمان بهداشت جهانی خبر از موفقیت‌آمیز بودن اولیه این واکسن داد و بنوعی چراغ سبز را به دانشمندان این عرصه نشان داد.

مراحل آزمایشی این واکسن از سال ۲۰۱۵ آغاز شد و حالا بعد از گذشت مدت‌ها از آزمایش‌های مختلفی که در زمینه این واکسن انجام گرفته و تأییدیه‌هایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی دریافت کرده است، کار به مرحله نهایی و سرانجام تزریق اصلی آن به انسان رسیده است.

محققان در سال ۲۰۱۶ اعلام کردند که واکسن  VSV-EBOV تأثیر ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی در برابر ابتلا به ویروس ابولا دارد و در واقع، این اولین واکسن موثری است که تاکنون در مقابله با این بیماری تولید شده و مورد آزمایش قرار گرفته است.

بر اساس خبرها، بعد از موفقیت فازهای آزمایشی واکسن ابولا، این واکسن با موفقیت روی بدن بیماران آزمایش شد تا از این طریق جلوی شیوع این ویروس مهلک گرفته شود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)