چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۴

هشدار به خانواده‌ها: سمی بودن برخی گیاهان آپارتمانی

گل گیاه میوه کاکتوس

سلامت آنلاین- دبیر ستاد مرکزی  اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو اظهار کرد: برخی از گیاهان آپارتمانی مثل خرزهره و دیفن باخیا به دلیل سمی که در خود دارند، در صورت تماس پوستی موجب آسیب های پوستی و در صورت لمس دهانی، موجب مسمومیت انسان می شوند که این مسمومیت در کودکان، شدیدتر خواهد بود.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر یسنا بهمنش، افزود: لمس پوستی و دهانی برخی از گیاهان آپارتمانی بویژه توسط کودکان ممکن است عوارضی مثل مسمومیت و حساسیت شدید در پی  داشته باشد.

وی یادآور شد: با فرارسیدن ایام نوروز افراد زیادی، گل و گیاه می خرند و حتی بسیاری از مردم  ترجیح می دهند  در دید و بازدید ها چنین هدایایی به یکدیگر بدهند که در این بین توجه به نکاتی خاص ضروری به نظر می رسد.

وی ادامه داد: کودکان به دلیل تازگی محیط پیرامون همواره به دنبال کشف و شهود هستند و علاقه وافری به لمس و چشیدن اشیا دارند که در صورت عدم نظارت والدین مکمن است این میل طبیعی به فاجعه ختم شود، از  جمله موارد مشاهده شده دراین موضوع  بروز مسمومیت بویژه در کودکان به وسیله گیاهان آپارتمانی است.

بهمنش تاکید کرد: التهاب پوست، چشم، دست و صورت از اولین علائم آلرژیک با گیاهان آپارتمانی است که در صورت مسمومیت نیز تخریب و سوزش مخاط دورنی، سوزش های گلو به آن اضافه می شود. حتی در مواردی که کودک به حساسیت های مادر زادی دچار باشد ممکن است به مرگ کودک ختم شود.

وی بیان کرد: نگهداری  گل های گرده افشان مثل شمعدانی ها که در گروه گیاهان گرده افشان طبقه بندی می شوند در داخل آپارتمان ها رایج شده  که از این  کار بظاهر معمولی به هیچ وجه نباید راحت عبور کرد که در اینصورت برای کودکان و نوزادان بویژه نوزادانی که دارای اگزمای پوستی یا حساسیت آلرژیک هستند بسیار مضر بوده و در آنها عوارض های شدیدی ایجاد می کند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: توصیه عمومی ما این است که اولا خانواده ها آگاه باشند که تمام گیاهان آپارتمانی بصورت بالقوه برای کودکان خطرناک هستند و باید دور از دسترس آن ها نگهداری شوند

بهمنش خاطرنشان کرد: ثانیا اینکه خانواده ها خود را موظف به تحقیق حداقلی درباره  گیاهانی نمایند که قصد تهیه آنها را دارند که این تحقیق با ابزارهای موجود اطلاع رسانی به زمانی بیش از دو یا سه دقیقه نیاز ندارد.