چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵

پیشگیری از عوارض آلودگی هوا با مکمل ویتامین ب

آلودگی هوای آلوده آلاینده ذرات معلق دوچرخه سواری

سلامت آنلاین- یک آزمایش جدید در مقیاس کوچک روی انسان‌ها نشان داده که ویتامین‌های گروه B احتمالا می‌توانند نقش مفید محافظتی در برابر اثرات آلودگی هوا بر افراد به جا بگذارند.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ایندین هلث، پژوهشگران در ایالات متحده امریکا گفته‌اند تحقیقاتشان مشخص کرده دوزهای بالای این مکمل می‌تواند خسارت‌های ناشی از ذرات معلق در هوا را «به طور کامل جبران کند».
آنها افزوده‌اند که اثر بررسی‌شده واقعی است اما هنوز نگران محدودیت‌های آزمایشند و باید تحقیقات بیشتری درباره موضوع صورت گیرد.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۹۰ درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که کیفیت هوایشان از مرزهای ایمن تجاوز کرده است.
یکی از این آلاینده‌ها که از جمله خطرناک‌ترین ذرات بسیار ریز محسوب می‌شود، ذراتی با قطر کمتر از ۲/۵ میکرومتر است که با PM2.5 مشخص می‌شود. این ذرات از خودروهای دیزلی، کوره‌های چوبی و به عنوان نتیجه فرعی حاصل از واکنش‌های شیمیایی بین سایر گازهای آلاینده در هوا منتشر می‌شوند.
اکنون طی یک آزمایش جدید روی نمونه انسانی، یک گروه بین‌الملری از دانشمندان خواستند ببیننند آیا استفاده روزانه از مکمل ویتامین ‌B که شامل ۲/۵ میلی‌گرم اسیدفولیک، ۵۰ میلی‌گرم ویتامین B6 و ۱ میلی‌گرم ویتامین B12 باشد، می‌تواند هنگام قرار گرفتن در معرض آلاینده‌هایی با غلظت بالایی از PM2.5 جلوی مضرات این آلاینده‌ها را بگیرد یا خیر.
پاسخی که محققان در نتیجه مطالعه خود بیان کرده‌اند این است که ۴ هفته استفاده از مکمل ویتامینن ب، سبب محدودیتی ۲۸ تا ۷۸ درصدی در موقعیت ژنی می‌شود و کاهش مشابهی نیز در اثر بر دی‌ان‌ای میتکندری برجا می‌گذرد که بخشی از سلول‌های تولیدکننده انرژی را تشکیل می‌دهد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)