جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲

ایمپلنت‌های پستانی احتمال ابتلا به سرطان خون را افزایش می‌دهند

پروتز سینه، لیپوساکشن، فیس‌لیفت؛ جراحی‌هایی با عوارض متعدد

پروتز سینه ایمپلنت پستان حجیم کردن سینه

سلامت آنلاین- سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بتازگی اعلام کرده است که ایمپلنت و پروتز سینه ممکن است باعث ابتلا به سرطان خون شود و رویکرد به اقدامات زیبایی دیگر همچون لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی، فیس‌لیف و مانند آن نیز احتمالا با عوارض جانبی نامطلوب و متعددی همراه خواهد بود.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از تک‌تایمز، برخی زنان به دلایل گوناگونی از ایمپلنت پستان و یا پروتز سینه استفاده می‌کنند؛ از آن جمله زنانی که پس از ابتلا به سرطان سینه، ناچارند به برداشتن پستانشان رضایت دهند و فضای خالی آن را با بافتی جایگزین پر کنند یا آنهایی که برای حجیم‌تر کردن و یا تغییر شکل دادن پستان‌هایشان به سمت این‌گونه جراحی‌های زیبایی می‌روند.
بزرگ کردن پستان‌ها یکی از روش‌های جراحی زیبایی پرطرفدار در امریکا محسوب می‌شود. به عنوان مثال فقط در سال ۲۰۱۶ حدود ۱/۸ میلیون عمل جراحی در آن کشور به همین منظور صورت گرفته است که آمار آن در سال ۲۰۱۵ تا ۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.
بتازگی سازمان غذا و داروی امریکا اعلام کرده، تخصیص اندام لنفوم سلولی بزرگ در روش ایمپلنت آناپلاستیک که با عنوان BIA-ALCL از آن نام برده می‌شود، می‌تواند همانند لنفوم سلول T نادر (rare T-cell lymphoma) با خطراتی همراه باشد.
با وجود احتمال افزایش نگرانی از این موضوع پس از اعلام سازمان غذا و داروی امریکا، بسیاری از روش‌های زیباسازی دیگر هم خطرناک و درست مثل هر جراحی دیگری، جراحی زیبایی و پلاستیک نیز توام با خطر ذکر شده است و گفته شده که ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای پس از انجام این عمل‌ها بر جا بماند.
لیپوساکشن که روشی برای شکستن و «مکیدن» چربی بدن است، می‌تواند سبب آمبولی چربی شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که قطعات چربی شل و رهاشده در اطراف رگ‌های خونی به دام می‌افتد. چنین قطعاتی می‌توانند در ریه‌ها جمع شده یا به سمت مغز حرکت کنند و همچنین باعث آسیب رسیدن به ارگان‌ها یا اعضای بدن شوند. بروز مشکلات کلیوی و قلبی نیز از جمله عوارض روند تزریق و ساکشن دانسته شده‌اند.
ابدومینوپلاستی که روشی برای زیبایی شکم و از بین بردن چربی‌های اضافی زیر پوست و سفت کردن عضلات دیواره شکم محسوب می‌شود، همچنین فیس‌لیفت که باعث کاهش نشانه‌های پیری همچون چین‌وچروک یا افتادگی و شل‌شدگی می‌شود هم از جمله موارد همراه با عوارض جانبی متعدد خوانده شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)