شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۳

بیخوابی و بدخوابی، مشکل بارز سالمندی

خواب سالمند کودک خوابیده نوه پدربزرگ استراحت

سلامت آنلاین- افراد پیر به همان خوابی نیاز دارند که در دوران جوانی داشتند، اما بر اساس یک مطالعه مشخص شده که اکثر آنها به چنین خوابی دست نمی‌یابند.یک تحقیق تازه تاکید کرده انسان‌ها هر قدر مسن‌تر می‌شوند، مقدار و کیفیت خوابشان نیز کاهش می‌یابد.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از اراند د وررلد، محققان در امریکا دریافته‌اند محرومیت خوابی که افراد مسن درگیر آنند، بیشتر از آن نوعی است که احتمالا بیشتر هم به آن نیاز دارند: عمیق و ترمیمی.
این کاهش خواب ابتدا در اواسط دهه سی‌ام اشخاص رخ می‌دهد و به گفته «متیو واکر» که سرپرست مطالعه در آزمایشگاه تصویربرداری عصبی و خواب دانشگاه کالیفرنیا، «خواب اشخاص با افزایش سن دچار تغییراتی می‌شود اما این تغییرات فقط شامل افزایش سن نمی‌شود بل‌که می‌تواند سرآغاز مشکلات دیگری مرتبط با پیری باشد».
او اضافه کرد: «هر بیماری عمده‌ای که در کشورهای جهان اول مسبب مرگ و میر افراد می‌شود، از دیابت تا چاقی و از آلزایمر تا سرطان، در واقع ارتباط قوی و محکمی با کمبود خواب دارد».
با بررسی تحقیقات قبلی، دانشمندان دریافتند که خواب موسوم به REM (مرحله‌ای که فرد به «رویا» می‌رود یا به بیان دیگر، خواب می‌بیند) بسختی نصیب چنین افرادی می‌شود و چرت سبک یا مرحله «امواج آرام مغزی» به طور قابل توجهی در مقاطع منقطع در این دوران بویژه در اوایل میانسالی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.
به گفته «برایس ماندر»، همکار این تحقیق، «در این زمینه، تفاوت بین افراد جوان‌تر و میانسالان، بیشتر از تفاوت بین میانسالان و کهن‌سالان مشاهده می‌شود».
با این حال، راه حل چنین مشکلی که ناشی از افزایش سن است، خوردن قرص‌های خواب‌آور نیست. کارشناسان تاکید کرده‌اند در حالی که استفاده از این قرص‌ها در میان افراد سالمند شایع‌تر است، بهترین راهکار اصلاح الگوهای خواب در آنهاست. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)