یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳

کودک ۸ دست‌وپای عراقی زیر تیغ جراحان +تصاویر

نقص مادرزادی کودک هشت پای عراقی اندام اضافی

سلامت آنلاین- پزشکان هندی طی عمل جراحی ۸ ساعته‌ای به یک کودک ۷ ماهه امیدی تازه برای زندگی دادند. او به دلیل ابتلا به نوعی ناهنجاری بسیار نادر در دوران جنینی با ۸ عضو دست‌وپامانند به دنیا آمده بود.جراحان در هند کودک ۷ ماهه‌ای به نام «کرم» را تحت عمل جراحی قرار دادند که به اختلال پولیملیا (Polymelia) دچار شده بود.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از تلانگاناتودی، پولیملیا نوعی نقص مادرزادی است که طی آن نوزادان با اندام‌هایی بیش از تعداد معمول میان دیگران به دنیا می‌آیند. «کرم»، این کودک عراقی نیز با ۸ عضو اضافی چشم به جهان گشود.
به گفته «آشیش رای» جراح ترمیمی و پلاستیک در بیمارستان جایپی، «دو پای این کودک از معده بیرون زده بود و به قفسه سینه (استخوان جناغی) متصل بود اما نقصی در جدار شکمی دیده نمی‌شد. ورید خونی او نیز به وریدهای کبدی متصل شده بود. با استفاده از روش‌های میکروسکوپی پیچیده، این وریدها جدا شدند و سپس پاهای از معده بیرون زده، از بدن این کودک جدا شدند».

«کرم» از زمان ورود به بیمارستان برای انجام عمل جراحی در شرایط بدی قرار داشت. او در آن زمان فقط دو هفته سن و نواقصی در روده و اندام‌هایش داشت که با شرایط بسیار نادری ناشی از کامل نشدن یک قل چسبیده به خود همراه شده بود. از این رو، پزشکان تصمیم گرفتند با توجه به عوامل خطر، عمل جراحی را طی سه مرحله انجام دهند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که تنها ۵ یا ۶ نمونه شناخته‌شده دیگر در سراسر جهان از ابتلا به این اختلال دیده شده. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)